لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون حقوق بشر به طالبان: مناطق غیرنظامی را ماین‌گذاری نکنید


کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از ماین‌گذاری‌ها در مسیرهای ترانسپورتی ولسوالی ارغستان قندهار که منجر به تلفات غیرنظامیان شده، ابراز نگرانی کرده است.

این کمیسیون امروز چهارشنبه ۱۲ اگست (۲۲ اسد) گفته است که بر اساس معلومات این نهاد در ده روز گذشته، چهار ماین کنار جاده در این ولسوالی منفجر شده است که منجر به کشته‌شدن ۲۱ غیرنظامی و جراحت دو تن دیگر شده است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان خطاب به طالبان گفته است که از ماین‌گذاری در مناطق مسکونی خودداری کنند؛ چون به گفتۀ این کمیسیون افراد را بدون تفکیک قربانی می‌کند.

جمال بارکزی، سخنگوی پولیس قندهار نیز دو روز پیش به صدای امریکا گفت که در دو رویداد انفجار ماین کنار جاده در ولسوالی ارغستان این ولایت، ۱۷ غیرنظامی کشته شدند.

همچنان کمیسیون حقوق بشر گفته است که در حملات نیروهای امنیتی افغان در غور تلفاتی به غیرنظامیان وارد شده است.

در اعلامیۀ این کمیسیون آمده است: "یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که به تاریخ ۲۰ اسد ۱۳۹۹ با فیر ‌هاوان از طرف نیروهای دولتی افغانستان (در تبادل آتش میان این نیروها و گروه طالبان) در قریه قاضی مربوط ولسوالی دولتیار ولایت غور شش تن کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شده‌اند".

کمیسیون حقوق بشر تلفات غیرنظامیان را به شدت نکوهش کرده و از جوانب درگیر خواسته است که اصول حقوق بشردوستانۀ بین‌المللی را رعایت کنند و مصوونیت غیرنظامیان را در نظر بگیرند.

این نهاد مدافع حقوق بشر، از حکومت افغانستان خواسته است که عاملان تلفات غیرنظامیان را شناسایی و به پای میز عدالت بکشاند.

طالبان و حکومت افغانستان تا هنوز در مورد این نگرانی حقوق بشر تبصره‌ای نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG