لینک های دسترسی

Breaking News

دیدبان حقوق بشر: قوای عراقی ده ها زندانی را در شهر موصل کشته اند


آرشیف: دیدبان حقوق بشر گفته است هرگاه اتهامات به اثبات برسد، سربازان عراقی مرتکب جرایم جنگی شده اند

دیدبان حقوق بشر روز پنجشنبه گزارش داد که قوای عراقی که توسط ایالات متحده آموزش دیده است، ده ها زندانی را در شهر موصل عراق کشته اند.

بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر، فرقۀ نظامی عراق که توسط نظامیان امریکایی آموزش دیده بودند، متهم به کشتن ده ها زندانی اند. در این گزارش آمده است کشتار ده ها زندانی در روز های آخر پس گیری شهر موصل از نزد تندروان گروه دولت اسلامی یا داعش صورت گرفته است.

دیدبان حقوق بشر از ایالات متحده خواسته است تا حمایت خود را به فرقۀ ۱۶ عراق تا زمان راه اندازی تحقیق در مورد این اتهامات، به حالت تعلیق در آورد، زیرا اگر وقوع این اتهامات به اثبات برسد، چنین کشتار ها، جرایم جنگی تلقی می شود.

سارا لی وایتسن، رئیس دیدبان حقوق بشر در شرق میانه، گفته است که نظامیان امریکایی باید راه هایی را جستجو کند تا قوای را که آموزش می دهد، مرتکب جرایم جنگی نه شوند.

خانم وایتسن همچنین گفته است که پول مالیه دهندگان امریکایی باید جلو سو استفاده ها را بگیرد، نه اینکه مرتکبین جرایم را توانا بسازد.

در گزارش دیدبان حقوق بشر آمده است که دو تن از ناظرین بین المللی شاهد این اتهامات استند. ناظرین بین المللی گفته اند که آنان یک گروه از سربازان عراقی دیده اند که خود را عضو فرقۀ ۱۶ قوای عراقی معرفی کرده اند. به گفتۀ این ناظرین، سربازان این فرقه چهار تن را برهنه کردند و به تعقیب آن، آنان صدای فیر را شنیدند. ناظرین بین المللی گفته اند که سربازان به آنان اطلاع دادند که افراد کشته شده، تندروان داعش بودند.

پس از حدود نه ماه جنگ، تندروان داعش شهر کهنۀ موصل را از دست دادند و قوای عراق به حمایت ائتلاف به رهبری ایالات متحده شهر موصل را به تصرف خود در آوردند.

مقامات عراقی گفته اند که آنان اتهامات وارد شده را مورد تحقیق قرار می دهند.

XS
SM
MD
LG