لینک های دسترسی

Breaking News

وضعیت تورخم از دیشب به این طرف آرام است


درگیری میان مرزبانان افغان و پاکستانی در تورخم دو شب پیش آغاز شدکه تا کنون ۲پولیس افغان کشته ۱۸ تن زخمی شده اند.

پس از درگیری دیشب میان نیروهای سرحدی افغانستان و پاکستان در تورخم، امروز وضعیت آرام است و هزاران تن باشنده‌گان ولایات شرقی در جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار، مراسم تشیع جنازۀ سربازی را که در درگیری‌های دو طرف جان باخته است، برگزار کرده اند.

هر چند امروز وضعیت در شهرک مرزی تورخم آرام به نظر می‌رسد؛ اما هنوز هم نیروهای سرحدی دو طرف در حالت آماده‌باش استند.

پس از درگیری، اکنون مسیر تورخم میان افغانستان و پاکستان برای تردد مسدود است. درگیری میان مرزبانان دو کشور برای دومین بار، دیروز عصر از سر گرفته شد و چند ساعتی ادامه یافت.

محمدایوب حسین‌خیل درستیزوال پولیس سرحدی به صدای امریکا گفت که آتش‌باری میان دو طرف ساعت چهار عصر دیروز آغاز شد و تا ساعت هفت شام ادامه یافت که در نتیجه یک پولیس سرحدی افغان کشته شد و دوازده تن دیگر زخم برداشتند.

او گفت که پاکستانی‌ها نیز تلفاتی را متقبل شده اند؛ اما آماری ارائه نکرد.

اردوی پاکستان به صدای امریکا، درگیری دوبارۀ تورخم را تأیید کرده؛ اما در مورد تلفات سربازان این کشور چیزی نگفته است.

منابع پاکستانی کشته‌شدن یک منسوب سرحدی شان را در جنگ یک شب قبل تأیید کرده و به صدای امریکا گفته اند که او جگرن بود که در درگیری تورخم زخم برداشت و سپس در شفاخانه جان داد.

اردوی پاکستان به رسانه‌ها یک نقشه را فرستاده که در آن محل نصب دروازه در تورخم، در قلمرو پاکستان نشان داده شده است.

در آن سوی مرز تورخم، شاهدان محل لندی کوتل به صدای امریکا گفته اند که قوای پاکستانی تانک‌های شان را در نزدیک مرز افغانستان جابه‌جا کرده اند.

درگیری میان مرزبانان افغان و پاکستانی، روی نصب یک دروازه در زنجیر تورخم دو شب پیش آغاز شد که تا کنون دو پولیس سرحدی افغان کشته و هژده تن دیگر زخمی شده اند.

یک باشندۀ محل به صدای امریکا گفت که دو طفل در نتیجۀ اصابت گلوله‌های نظامیان پاکستانی در شهرک تورخم نیز کشته شده اند.

احترام به قربانی نبرد

صبح امروز هزاران باشندۀ مناطق شرقی نماز جنازۀ سربازی را که در درگیری با نظامیان پاکستانی در تورخم کشته شده بود، در مسجد عیدگاه شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار برگزار کردند.

این سرباز ضیاالرحمان نام داشت و باشندۀ ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار بود. هنگام ادای نماز جنازۀ ضیاالرحمان در مسجد عیدگاه جلال‌آباد، هزاران نمازگزار برضد پاکستان شعار نیز سر دادند.

در همین حال، روز دوشنبه وزیر داخله و مقامات بلندپایۀ وزارت دفاع ملی افغانستان، جسد گل‌محمد یک سرباز دیگر را که در همین درگیری جان باخت و از ولایت لغمان بود، طی مراسم ویژه نظامی در کابل به خانوادۀ وی سپردند.

XS
SM
MD
LG