لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد:‌ صد‌‌ها کودک در سال جاری هنگام عبور از دریای مدیترانه جان باختند


ملل متحد روز جمعه ۱۴ جولای (۲۳ سرطان) گفت که تا نیمه نخست ۲۰۲۳ میلادی ۲۸۹ کودک هنگام عبور از دریای مدیترانه به سمت اروپا جان‌هایشان را از دست داده اند.

صندوق وجهی ملل متحد برای کودکان (یونیسف) گفته است که این رقم در مقایسه با شش ماه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی افزایش دو برابر مرگ و میر کودکان را نشان می‌‌دهد که در مسیر سفر دریایی به سمت اروپا جان باخته اند.

یونیسف همچنین خواهان گسترش مسیرهای امن، قانونی و قابل دسترس برای آنعده از کودکان شده است که تلاش می‌کنند در اروپا از آنان محافظت شود.

ورنا کناس، رییس یونیسف در امور مهاجرت و آوارگی جهان، گفت که احتمالاََ ارقام واقعی کودکان جان باخته در این مسیر بیشتر باشد،‌ زیرا بسیاری از کشتی‌های غرق شده حامل کودکان پناهجو، ثبت نشده اند.

خانم کناس همچنین گفت:‌"در مقایسه با عین مدت زمان سال گذشته، شمار کودکانی که هنگام تلاش برای عبور از دریای مدیترانه به سمت اروپا جان باخته اند، دو برابر افزایش یافته است."

کناس افزود: "ما تخمین می‌کنیم که ۱۱ هزار و ۶۰۰ کودک در شش ماه نخست امسال بار دیگر از [دریای مدیترانه] عبور کردند که تقریباََ دو برابر افزایش را در مقایسه با عین مدت زمان ۲۰۲۲ می‌باشد."

یونیسف گفته است که در سه ماه نخست ۲۰۲۳، نزدیک به ۳۳۰۰ کودک با عبور از دریای مدیترانه خود را به اروپا رساندند. این رقم ۷۱ درصد همه کودکانی را تشکیل می‌دهد که با عبور از دریای مدیترانه به اروپا رسیده اند. به گفتهٔ یونیسف، این کودکان با یا بدون همراه به اروپا آمده اند و یا هم در مسیر راه از خانواده‌هایشان جدا شده اند.

بر اساس گزارش یونیسف،‌ این رقم کودکان در مقایسه با عین مدت زمان سال گذشته، سه برابر افزایش را نشان می‌دهد.

خانم کناس گفت: "این کودکان نیاز دارند تا بداند که آنها تنها نیستند. رهبران جهان باید به اسرع وقت برای نشان دادن ارزش غیر قابل انکار زندگی کودکان اقدام کنند." او همچنین گفته است که تسلیت گفتن برای این کودکان کافی نیست و رهبران جهان برای پیدا کردن راه حل‌های موثر، قاطعانه عمل کنند.
XS
SM
MD
LG