لینک های دسترسی

Breaking News

فرار صدها جنگجوی طالبان و داعش از زندان ننگرهار 


مقامات امنیتی می‌گویند که در پی حمله گروه داعش شاخهٔ خراسان بر زندان شهر جلال آباد صدها زندانی که بیشتر شان جنگجویان گروه های طالبان و داعش اند فرار کرده اند.

مقامات امنیتی بدون ذکر نام‌شان امروز چهارم اگست (۱۴ اسد) به صدای امریکا گفتند که در حدود دو صد زندانی توانسته اند فرار کنند که در حدود صد نفر شان جنگجویان گروه های طالبان و داعش بوده اند.

اما یک مقام دیگر امنیتی به فرانس پرس گفته است که شمار زندانیان فراری به حدود ۲۷۰ نفر می‌رسد که بیشتر شان جنگجویان داعش بودند و تلاش برای بازداشت آنان جریان دارد.

مهاجمان در جریان حمله بر زندان، چهار دیوار زندان را با استفاده از مواد انفجار سوراخ کرده و راه را برای فرار زندانیان از یک ساختمان همجوار محبس مساعد کردند.

افرادی که در ساختمان همجوار زندان دکان دارند به صدای امریکا گفتند که دستگاه کمره های امنیتی آنان ناپدید است و معلوم نیست که نیروهای امنیتی آنرا با خود برده اند یا مهاجمان.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به صدای امریکا گفت که شمار زیادی از زندانیان دوباره بازداشت شده اند و ممکن در حدود ۱۰۰ زندانی فرار کرده باشند. اما او نگفت که چه تعداد این زندانیان جنگجویان گروه داعش اند.

گروه داعش که مسوولیت حمله بر زندان جلال آباد را بر عهده گرفته است گفته است که در این حمله، چهار شهروند تاجیکستان، سه شهروند هند، سه شهروند افغان و یک شهروند پاکستانی شامل بوده اند.

مقامات گفته اند که این حمله را اسدالله اورکزی، مسوول استخبارات گروه داعش طرح کرده که روز شنبه در عملیات نیروهای امنیت ملی افغانستان کشته شد.

در جریان حمله بر زندان که در حدود ۲۴ ساعت ادامه داشت، در حدود ۳۰ نفر کشته و بیش از ۵۰ نفر دیگر زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG