لینک های دسترسی

Breaking News

صدها نفر در بامیان خواستار درج نام قوم"سادات" در تذکره های برقی شدند


این معترضین از قوم سادات‌ در مظاهرۀ امروزی شان شعار هایی چون "هویت اجباری محکوم است، محکوم است" را سر دادند

صدها تن از قوم سادات در ولایت بامیان با راه اندازی مظاهره‌ای مسالمت آمیز، خواستار درج نام قوم "سادات" در تذکره‌های برقی شدند.

معترضان به حکومت افغانستان هشدار دادند که اگرنام قوم "سادات" را در تذکره‌های برقی و قانون اساسی افغانستان، درج نکند، آنان تذکره برقی نخواهند گرفت.

درج اقوام در تذکره های برقی، موضوع جنجال برانگیزی است که در دو سال اخیر، اعتراضات گسترده‌ی برخی از اقوام را به دنبال داشته است.

این معترضین از قوم سادات‌ در مظاهره‌ای امروزی شان شعار هایی چون "هویت اجباری محکوم است، محکوم است" را سر دادند.

سیدجواد حسینی، رئیس حزب عدالت وتوسعه ویکی از برگزار کنندگان این تظاهرات گفت "ما هویت خویش را می‌خواهیم و قوم سادات باید درج تذکره های برقی در افغانستان، قانون اساسی وسرود ملی افغانستان گردد".

آقای حسینی، افزود که سادات‌ افغانستان پس از این استبداد وظلم را در حق این قوم نمی‌خواهند و نباید این قوم، زیر نام قوم دیگر یاد شود.

مظاهره‌کنندگان طی قطع نامه‌ا‌ی به حکومت هشدار دادند که درصورت عدم درج واژه سادات در تذکره‌های برقی، سرود ملی و قانون اساسی افغانستان، آنان اعتراضات گسترده ای را درولایات مختلف راه اندازی خواهند کرد.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG