لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد به حکومت افغانستان و طالبان: آتش بس کنید 


سر منشی ملل متحد امروز سوم اپریل (۱۵ حمل) گفت در حالی که کروناویروس در افغانستان گسترش یافته، زمان آن فرارسیده است تا حکومت افغانستان و گروه طالبان جنگ را توقف دهند.

انتونیو گوتیریش، منشی عمومی ملل متحده گفته است که در حالی که جنگ در افغانستان شدت گرفته است، حکومت افغانستان از تشکیل گروه مذاکره کننده با طالبان خبر داده و هر دو جانب ارتباطات تخنیکی را برای رهایی زندانیان طالبان نیز ایجاد کرده اند.

آقای گوتیریش حمایت کامل خویش را از آتش بس در افغانستان اعلام کرد.

ملل متحد گفته است که به تقاضای آتش بس جهانی، کشور های کامرون، جمهوری افریقای مرکزی، کولمبیا، لیبیا، میانمار، فلیپین، سودان جنوبی، سودان، سوریه،‌ یوکراین و یمن پاسخ مثبت ارایه کرده اند.

این در حالی است که ذبیح‌الله مجاهد یک سخنگوی گروه طالبان دیروز به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت که اگر کروناویروس در مناطق تحت کنترول شان انتشار یابد، به توقف جنگ آماده اند.

طالبان همچنان گفته اند که در مناطق تحت کنترول شان امنیت کارمندان صحی و امدادرسانان را تامین خواهند کرد.

وحیدالله مایار، مشاور و سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان در واکنش به این موقف گفت: "من منحیث یک افغان از این بسیار زیاد استقبال می‌کنم، اما خوب خواهد بود که در تمام افغانستان جنگ را متوقف کنند، جنگ به ما چه داده است که از این پس بدهد".

وزارت صحت عامه افغانستان اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته دو نفر در ولایت‌های هرات و دایکندی پس از ابتلا به کروناویروس درگذشتند که با این حساب، آمار مرگ و میر ناشی این ویروس در افغانستان به شش مورد رسید.

وزارت صحت عامه افغانستان اعلام کرده که تا عصر روز جمعه شمار مبتلایان کروناویروس در ۱۹ ولایت به ۲۷۴ رسید که بیشترین مبتلایان در کابل و هرات اند.

آقای گوتیرش به تاریخ ۲۴مارچ (پنجم حمل) ضمن این که خواستار آتش بس در سراسر جهان شده بود گفت که جنگ‌ها در سراسر جهان شدت گرفته و قربانی این وضعیت زنان، کودکان، افراد دارای معلولیت وبیجا شدگان اند.

منشی عمومی ملل متحد افزود که قربانیان جنگ در معرض خطر مبتلاشدن به کروناویروس قرار دارند.

او گفت: "امروز من خواستار آتش‌بس فوری جهانی در هرگوشۀ دنیا می‌شوم. زمان آن است که درگیری مسلحانه کنار گذاشته شود و باهم روی مبارزۀ واقعی برای زندگی ما تمرکز کنیم. به طرف‌های درگیر می‌گویم: خصومت را کنار بگذارید. بی‌اعتمادی و دشمنی را کنار بگذارید. سلاح‌ها را خاموش کنید، استفاده از اسلحۀ سنگین را متوقف کنید و به بمباردهای هوایی پایان دهید."

آقای گوتیریش امروز یک بار دیگر خوستار آتش بس سراسری در جهانی به ویژه افغانستان، یمن، سوریه و لیبیا شد.

او از افراد پر نفوذ خواست تا بر طرف‌های درگیر در جهان فشار بیاورند تا سلاح شان را بر زمین نهند و آتش بس را به یک واقعیت مبدل سازند.

آقای گوتیریش گفت که او از تمامی جوانبی که به گونه مستقیم یا غیر مستقیم درگیر جنگ اند، می‌خواهد تا فوراً‌ درگیری‌های مسلحانه را پایان بخشند تا مقامات به تهدید کروناویروس به گونه موثر رسیدگی بکنند و از دسترسری بدون مانع به کمک های بشری اطمینان دهند.

XS
SM
MD
LG