لینک های دسترسی

Breaking News

تامین انرژی در صدر اجندای ملاقات رییس جمهور امریکا با امیر قطر بود


جو بایدن رییس جمهور امریکا،‌ و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، هنگام احوال پرسی در قصر سفید

جو بایدن رییس جمهور امریکا،‌ و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر،‌ روز دوشنبه ۳۱ جنوری (۱۱ دلو) در قصر سفید ملاقات کردند.

تامین گاز طبیعی قطر به اروپا در صورت حمله روسیه به اوکراین عمده‌ترین موضوع مطرح بحث رهبران دو کشور بود.

اما رییس جمهور بایدن در آغاز ملاقات‌اش با شیخ تمیم گفت مسایل مختلف را با امیر قطر مورد بحث قرار خواهد داد.

رییس جمهور بایدن گفت: "ما می خواهیم در مورد امنیت خلیج فارس و شرق میانهٔ گسترده تر، تضمین ثبات عرضه انرژی در سطح جهان، ادامه کار مشترک برای حمایت از مردم افغانستان و تقویت همکاری‌های تجارتی صحبت کنیم."

آقای بایدن قبل از ملاقات‌اش با آل ثانی،‌ قطر را منحیث "متحد عمدهٔ غیر ناتو''خواند و از امیر قطر به عنوان "دوست خوب و شریک با اعتماد" یاد کرد.

آقای بایدن خطاب به شیخ تمیم گفت:‌ "ما به ملت و دوستی شما متعهد استیم."

امیر قطر نخستین رهبر حوزهٔ خلیج فارس است که با رییس جمهور بایدن در جریان نخستین سال ریاست جمهوری‌اش در واشنگتن ملاقات کرده است.

شیخ تمیم گفت که قطر و ایالات متحده "روابط بسیار قوی" با هم دارند. امیر قطر همچنین گفت که پلان دارد تا با رییس جمهور بایدن در مورد "تساوی حقوق فلسطینی ها" و راه‌های صلح در شرق میانه صحبت کند.

زمان برگزاری ملاقات رهبران دو کشور تصادفی نیست، زیرا اگر ایالات متحده و متحدان غربی آن در پاسخ به حملهٔ روسیه بر اوکراین، تعزیرات شدید را بر مسکو وضع کنند،‌ ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، از طریق قطع عرضهٔ انرژی به کشور‌های اروپایی، دست به اقدام تلافی جویانه خواهد زد.

در حال حاضر، روسیه ۱/۳ حصه انرژی مورد نیاز اتحادیهٔ اروپا را فراهم می‌کند. قطر که جمعیت آن به ۲.۹ میلیون نفر می رسد، دومین صادر کننده بزرگ گاز مایع در جهان به شمار می رود و در صورت ضرورت، قادر خواهد بود به نیازمندی انرژی کشور‌های اروپایی رسیدگی کند.

اما شماری از تحلیلگران گفته اند که تا حال واضح نیست که آیا قطر توانایی تولید گاز برای کشور‌های اروپایی دارد یا خیر،‌ زیرا در حال حاضر، دوحه با کشور‌های آسیایی قرارداد عرضهٔ انرژی را دارد.

ایالات متحده و متحدان غربی آن تلاش دارند تا در صورت حمله مسکو به اوکراین، موارد احتمالی مختلفی را مدنظر بگیرند. با وجود نگرانی کشور‌های غربی از حملهٔ احتمالی روسیه به اوکراین، مسکو بار‌ها گفته است که قصد حمله بر آن کشور را ندارد.

اما روسیه بیش از ۱۰۰ هزار نیروی خود را به مرز اوکراین اعزام کرده است و مقام‌های ایالات متحده گفته اند که حملهٔ تهاجمی روسیه بر اوکراین ممکن است در هر زمانی رخ دهد.

XS
SM
MD
LG