لینک های دسترسی

Breaking News

حد مصارف نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان تعیین شد


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، در آستانۀ آغاز پیکارهای انتخاباتی نامزدان پارلمانی، هزینه و طرزالعمل مبارزات آنها را مشخص ساخت که نظر به بزرگی و نفوس ولایات متفاوت است.

سید حفیظ الله هاشمی، منشی و سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان، روز چهارشنبه (۴ میزان) به خبرنگاران گفت که بر بنیاد مادۀ ۷۷ قانون انتخابات، حدود مصارف نامزدان انتخابات، به تناسب رأی‌دهندگان، مساحت و موقعیت جغرافیایی حوزۀ انتخاباتی، تعیین می‌گردد.

او افزود: "کمترین مصارف مالی را ولایت لوگر از ۸۰۰ هزار تا ۹۲۰هزار افغانی است و ولایت کابل بلندترین مصارفش از دومیلیون و ۳۰۰هزار الی دومیلیون و ۶۵۴هزار افغانی را دارا می‌باشد".

از سویی هم، بر بنیاد فقرۀ دوم مادۀ ۷۷ قانون انتخابات، نامزدان باید از منابع تمویل، حدود و موارد مصارف مبارزات انتخاباتی شان، به کمیسیون دقیق گزارش بدهند.

قرار است که روند ۲۰ روزۀ پیکارهای انتخاباتی نامزدان ولسی جرگه، به روز جمعه ششم میزان آغاز و تا ۲۵ میزان ادامه یابد.

بر بنیاد آمار کمیسیون انتخابات افغانستان، دوهزار و ۵۶۵ تن در فهرست نهایی نامزدان ولسی جرگه راه یافته اند که ۴۱۷ تن شان را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

کمیسیون انتخابات، تمام نامزدان را "مکلف" ساخته است که هنگام برگزاری گردهمایی‌ها و سفرهای شان برای مبارزات انتخاباتی به ولایات، ادارۀ ولایتی و دفتر محلی کمیسیون انتخابات را به منظور تأمین امنیت شان اطلاع دهند.

مسؤولان کمیسیون انتخابات، استفاده از هرگونه موضوعات حساسیت‌ برانگیز قومی، سمتی، مذهبی و زبانی را در جریان مبارزات انتخاباتی، خلاف از قانون خوانده اند.

همچنان، این کمیسیون، نصب پوسترهای انتخاباتی را با استفاده از سِرِش و در هر جایی، تخطی خواند و تأکید کرد که نامزدان می‌توانند از بیلبوردها، بنرها و تلویزیون‌های LCD استفاده کنند.

این کمیسیون هشدار داد که نامزدان مکلف اند در ختم پیکارهای انتخاباتی، تمام مواد تبلیغاتی شان را از سطح شهر خودشان جمع‌آوری کنند.

XS
SM
MD
LG