لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون انتخابات: بحث برای تمدید روند ثبت‌نام رای دهندگان ادامه دارد


در سراسر افغانستان تا اکنون یک میلیون واجدین شرایط رای دهی ثبت نام کرده اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز جمعه گفت که گزینۀ تمدید روند ثبت‌ نام رای دهندگان انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی را به بررسی گرفته است.

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که روی تمدید پروسۀ ثبت نام رای دهندگان بحث‌ها جریان دارد.

این در حالیست که به گفته آقای صیاد، روند ثبت نام رای دهندگان در سومین هفتۀ آن سریع شده است و تا روز پنج شنبه (۱۳ ثور) یک میلیون واجدین شرایط رأی دهی ثبت نام کرده اند.

آقای صیاد گفت که تمدید این پروسه به بودجۀ بیشتر و همکاری نهادهای امنیتی نیاز دارد و در این مورد تصمیم نهایی گرفته نشده است.

آقای صیاد افزود"کارمندانی که ما به یک ماه استخدام کرده بودیم، معاشات اضافی کار دارند و از ارگان‌های امنیتی، امنیت اضافی کار دارند که آنها امنیت مراکز ما را تامین کنند، در این مورد صحبت شده و عنقریب در مورد تصمیم گرفته می‌شود".

کمیسیون مستقل انتخابات در ۲۵ حمل روند ثبت نام رای دهندگان را در مراکز ۳۴ ولایت افغانستان آغاز کرد، روندی که تا ۲۲ ثور ادامه می‌یابد.

پس از آغاز این روند، در دو هفته نخست روند ثبت نام به گونۀ بطی به پیش می‌رفت، اما حفیظ الله هاشمی، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که روند ثبت نام رای دهندگان سریع شده است و نگران کننده نیست.

آقای هاشمی گفت که یک میلیون واجدین شرایط رای دهی برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده اند که حدود ۲۶ درصد آنان را زنان تشکیل می دهند.

به گفتۀ آقای هاشمی، بیشترین ثبت نام کنندگان در کابل، کندهار و ولایات شمالی و کمترین ثبت نام کنندگان در نورستان و میدان وردگ بوده است.

به گفته مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات، روش‌های این کمیسیون برای آگاهی‌دهی مردم مؤثر بوده است.

قرار است که روند ثبت نام رای دهندگان در مراکز ولایات در ۲۲ ثور ختم شود ودر ۲۳ ثور این روند برای یک ماه در ولسوالی‌ها آغاز شود.

کمک اتحادیه اروپا به انتخابات افغانستان

دفتر هیأت اتحادیه اروپا در افغانستان با نشر خبرنامه‌ای می‌گوید که این اتحادیه ۱۵.۵ میلیون یورو را از طریق پروگرام انکشافی ملل متحد "یو.اِن.دی.پی" برای پیشبرد روند انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی کمک کرده است.

تفاهم‌نامه‌ای این کمک روز گذشته میان نمایندگان اتحادیه اروپا و ملل متحد به امضا رسید.

XS
SM
MD
LG