لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون انتخابات امروز تاریخ انتخابات پارلمانی را اعلان می‌کند


اختلاف رئیس جمهور و رئیس اجرائیه روی آوردن اصلاحات سبب تأخیر انتخابات شده است

قرار است که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، بعد از ظهر امروز، تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی را پس از یک انتظار طولانی، اعلان کند.

در یک بیانیۀ این کمیسیون گفته شده است که تاریخ انتخابات از سوی رهبری کمیسیون در یک نشست خبری اعلان خواهد شد و بدین صورت در ارتباط به انتخابات آینده، یک تأخیر طولانی به پایان می‌رسد.

تدامیچی یاماموتو، نمایندۀ خاص منشی عمومی سازمان ملل متحد نیز، دیشب هنگام صحبت در اجلاس شورای امنیت آن سازمان در نیویارک گفت که کمیسیون انتخابات افغانستان، تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی را به روز پنجشنبه اعلان می‌کند.

رییس هیأت معاونت سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان، از جامعۀ جهانی خواست که در قبال انتخابات افغانستان، به صورت جدی توجه کنند.

او گفت که برای این انتخابات‌ (ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی) آمادگی کامل گرفته شود، از تکنالوژی و تجربه‌های سایر کشورها نیز استفاده صورت گیرد.

بر اساس تخمین کمیسیون مستقل انتخابات، در انتخابات پیشرو، ۲۲۰ میلیون دالر هزینه نیاز است و این اداره توقع دارد که جامعۀ جهانی آن را فراهم سازد.

انتخابات پارلمانی باید دو سال پیش برگزار می‌شد؛ اما در پی جنجال‌های سران حکومت وحدت ملی روی آوردن اصلاحات در نهادهای انتخاباتی و گماشتن افراد جدید، انتخابات به تأخیر افتاد و این مسأله سبب شد که اعضای ولسی جرگۀ افغانستان دو سال بیشتر از مدت قانونی شان به کار ادامه دهند.

بر اساس گزارش‌ها، کمیسیون مستقل انتخاباتی تصمیم اعلان تاریخ برگزاری انتخابات را پس از آن گرفته است که رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه روی آن تاریخ موافقه کرده اند.

از سوی دیگر، دیدبان انتخابات و شفافیت افغانستان (ایتوا) از اعلام تاریخ انتخابات استقبال کرده؛ اما گفته است که تاریخ انتخابات زمانی باید در نظر گرفته شود که زمینه تطبیق اصلاحات ضروری را - که شفافیت انتخابات آینده را تضمین کند - مساعد سازد.

ایتوا، همچنان از جامعه جهانی در خبرنامه‌ای خواسته است تا با حمایت از نقش نظارتی جامعه مدنی در این روند، دموکراسی جوان افغانستان را تقویت کند.

XS
SM
MD
LG