لینک های دسترسی

Breaking News

یونیسف: زندگی ۹۶ هزارکودک زلزله زدهٔ هراتی با خطر مواجه است


زلزلهٔ هرات
زلزلهٔ هرات

صندوق وجهی ملل متحد برای کودکان (یونیسف) می‌گوید که زلزله‌های پیهم در هرات ده‌ها هزار کودک را به شدت متاثر کرده و اگر حمایت‌ها صورت نگیرد و خدمات مناسب ارایه نشود، زمستان سخت زندگی آنها را تهدید می‌کند.

فران اکیزا، نمایندگان یونیسف در افغانستان گفت: "یونیسف نگران زنده ماندن ۹۶هزار کودک آسیب دیده از زلزله است، اگر ما نتوانیم خدمات مورد نیاز آنها را ارایه کنیم. ما روی حمایت مستمر حساب می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که کودکان نه تنها در زمستان زنده می مانند، بلکه در ماه ها و سال های آینده فرصتی برای شکوفایی خواهند داشت."

یونیسف خواستار حمایت بیشتر برای رسیدگی به وضعیت این کودکان شد و گفته است که بیش از ۱۰۰۰ نفر که بیشتر آن‌ها زن و کودک بودند در زلزله‌های اکتوبر گذشته در هرات جان باختند و علاوه بر این، ۲۱هزار خانه ویران شد و خانواده‌های بی‌شماری معیشت، مواشی و محصولات زراعتی شان را از دست دادند.

این اداره ملل متحد امروز دوشنبه ۱۵ جنوری (۲۵ جدی) با نشر اعلامیه‌ای گفت که با گذشت سه ماه، تاثیر زلزله‌های هرات همچنان ادامه دارد و بسیاری از خانواده‌ها با وجود سرمای شدید هنوز در خیمه زندگی می‌کنند یا در فضای باز می‌خوابند. بدتر از همه، ولایت هرات اکنون در دام زمستان سختی است که زندگی مردم را تهدید کرده و تلاش ها برای بازسازی را کند می کند.

فران اکیزا، نماینده یونیسف در افغانستان گفته است: "حتا ۱۰۰ روز پس از زلزله در غرب افغانستان که خانواده‌ها مطلقاً همه چیز را از دست دادند، فضای این روستاها مملو از درد و رنج است. کودکان هنوز در تلاش هستند تا با آسیب‌های روانی کنار بیایند."

به گفتۀ اکیزا مکاتب و مراکز صحی که کودکان به آنها وابسته اند، آسیب دیده یا به طور کامل تخریب شده است و در زمستان سخت که درجهٔ سردی هوا زیر صفر است، کودکان و خانواده‌ها بی‌خانمان شب‌ها در شرایط خطرناکی زندگی می‌کنند و هیچ راهی برای گرم‌کردن سرپناه‌های موقت خود ندارند.

به گفته این مقام یونیسف، طی چند روز پس از وقوع زلزله، این اداره با حمل آب پاک به جوامع آسیب دیده، تاسیسات بهداشتی موقت و اعزام کارکنان بهداشتی و توزیع کمپل، لباس‌های زمستانی و سایر اشیای منزل پاسخ داد.

اکیزا افزود که در ۱۰۰ روز پس از پاسخ اولیه، یونیسف امکانات صحی اضطراری را در کانتینرهای حمل و نقل به مراکز ثابت‌تر تبدیل کرده است و تقریباً ۹۰هزار بیمار توسط تیم‌های صحی و تغذیه درمان شده اند که حدود سه چهارم آن‌ها زنان و کودکان اند.

همچنان یونیسف در اعلامیه‌اش گفت که کار بازسازی صنوف ویران شده برای کودکان دانش‌آموز به زودی آغاز خواهد شد.

این اداره ملل متحد گفت که ۶۱ صنف آموزشی موقت و ۶۱ مکان تفریحی کودکان را در ساحات زلزله‌زده ایجاد کرده است که در آن تقریباً سه‌هزار و ۴۰۰ کودک که بیش از نیمی از آنها دختر بودند، به ادامه آموزش‌های ابتدایی دسترسی یافتند.

این اداره همچنان گفته است که به پنج‌هزار و ۴۰۰ نفر کمک‌های نقدی توزیع خواهد کرد تا نیازهای اولیه خود را تامین کنند.

بر اساس گزارش اداره زمین‌شناسی ایالات متحد بین هفتم تا ۱۵ اکتوبر چند زلزله قوی با شدت ۶.۳ ریکتر ولایت هرات و ساحات همجوار آن را لرزاند که بر بنیاد آمار ملل متحد در آن ۱۵۰۰ نفر جان باختند و بیش از ۱۱هزار زخمی شدند.

اداره انکشافی سازمان ملل متحد گفته است که این رویداد طبیعی به ۲.۲ میلیون نفر آسیب رساند، طوری که حدود هشت‌هزار و ۵۰۰ منزل مسکونی با خاک یکسان شد و بیش از ۱۷هزار منزل مسکونی دیگر آسیب دید.

گروه

XS
SM
MD
LG