لینک های دسترسی

Breaking News

کروناویروس در افغانستان می‌تواند مرگبار تر از جنگ باشد- گزارش


مجله فارن پالیسی امریکا با نشر گزارشی گفته است که کروناویروس در افغانستان می‌تواند "مرگبار از تهدید تروریزم و حتا طالبان" باشد.

بر اساس تازه ترین آمار، در افغانستان موارد مثبت کروناویروس به ۹۳۳ و شمار مرگ و میر ناشی از آن به ۳۳ نفر رسیده است.

فارن پالیسی از وزارت صحت عامه افغانستان نقل کرده که گفته است اگر اقدامات جدی روی دست گرفته و تطبیق نشود و مردم به آن عمل نکنند، در حدود ۲۵ میلیون شهروند افغانستان به کروناویروس مبتلا خواهند شد؛ بیماری که به مرگ ۱۱۰ هزار نفر خواهد انجامید.

در این گزارش آمده است که اگر این تخمین درست باشد، شمار قربانیان کووید۱۹ بیشتر از جنگ افغانستان خواهد بود؛ جنگی که بیش از ۱۸ سال پیش آغاز شد و تا حال جان در حدود ۱۰۰ هزار غیرنظامی را گرفته است.

گزارش افزوده است که در کنار این، کروناویروس در حالی در افغانستان بحران آفریده است که افغانستان در پرتگاه از دست دادن حمایت مالی و نظامی امریکا قرار دارد.

با وجود آنکه توقف مذاکرات میان گروه طالبان و حکومت افغانستان نیز خبر ناخوشایند برای این کشور است،‌ اما رهایی زندانیان از هر دوجانب امیدواری ها را برای تامین صلح زنده نگهداشته است.

حکومت افغانستان تا حال بیش از ۳۰۰ زندانی و طالبان ۶۰ زندانی را آزاد کرده اند.

گزارش حاکی است که سیستم شکنند صحی افغانستان،‌ ظرفیت کافی برای آزمایش و پی‌گیری قضایای کروناویروس را ندارد.

وزارت صحت عامه افغانستان تا تاریخ ۱۳ اپریل فقط ۴۳۱۴ نفر را مورد آزمایش قرار داده بود.

با آنهم حکومت افغانستان تلاش دارد برای مبارزه با این ویروس اقدام بیشتر را روی دست گیرد و در تازه ترین اقدام، وزارت صحت این کشور در داخل قصر دارالامان مرکز تجرید ۲۰۰ بستری را ایجاد کرد تا بیماران کووید۱۹ در آن مورد مراقبت قرار داده شوند.

فارن پالیسی نوشته است که بهترین امیدواری برای توقف گسترش کروناویروس در افغانستان، باقی ماندن مردم در خانه‌هایشان و کاهش تماس ها با دیگران است.

شما نسخه کوتاه این گزارش را خواندید.

XS
SM
MD
LG