لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش عواید بانوان تجارت پیشه دربامیان


ریاست صنایع روستایی ولایت بامیان می‌گوید که امسال میزان درآمد بانوان تجارت پیشۀ بامیان از ناحیۀ تولید وفروش صنایع دستی افزایش یافته است.

مقامات می‌گویند که هم اکنون درسطح ولایت بامیان بیش از ۲۳۰ گروپ تولیدی کوچک و بزرگ فعالیت دارد که هرکدام آنان ده‌ها نوع محصولات محلی را تولید وبه بازار عرضه می‌کنند.

محمدعلم بهزاد، رئیس دفترصنایع روستایی ولایت بامیان، می‌گوید که این گروپ‌های تولیدی کوچک به حمایت آنان ایجاد شده که حدود ۱۵۳گروپ آن را زنان تشکیل می‌دهند.

آقای بهزاد، می‌افزاید" این گروپ‌های تولیدی کوچک در بخش زنبور عسل، تولید صنایع دستی، لبنیات، گلدوزی، خیاطی وسایر حرفه‌های کوچک فعالیت دارند".

ادارۀ صنایع روستایی ولایت بامیان می‌گوید که عاید خالص سالانۀ ۲۳۰ گروپ تولیدی کوچک در این ولایت به بیش از چهار میلیون افغانی می رسد که برخی از این گروپ‌ها و انجمن‌های تجاری، اکنون به خود کفایی اقتصادی رسیده اند.

ازسویی هم بانوان تجارت پیشه، برگزاری برخی از نمایشگاه‌های داخلی وخارجی را برای عرضۀ محصولات شان مفید خوانده خواستار حمایت‌های بیشتر دولت اند.

برگرازی نمایشگاه ها از دلایل عمدۀ فروشات صنعتکاران زن ولایت بامیان خوانده شده است
برگرازی نمایشگاه ها از دلایل عمدۀ فروشات صنعتکاران زن ولایت بامیان خوانده شده است

​زنان تجارت پیشۀ بامیان، انواع صنایع دستی چون لباس‌های خامک دوزی، چادرهای وطنی، بیک و بوت‌های گلیمی، واسکت‌های برک را تولید و به بازار عرضه می‌کنند.

عذرا لعلی، مسئوول انجمن تولیدی صلصال می‌گوید" دراین نمایشگاه، بیشتر محصولات تولیدی زنان در روستاهای بامیان به نمایش گذاشته شده و تولیدات محلی که قبلآ تولید نمی‌شد، اکنون درحال رشد است وطرفداران خاصی پیدا کرده است".

زنان تجارت پیشه و تولید کنندگان صنایع دستی می‌گویند که در صورت حمایت‌های بیشتر دولت، آنان بهترین وبا کیفیت ترین اجناس مورد نیاز مردم را تهیه وبه بازارهای داخلی وخارجی عرضه خواهند کرد.

لطیفه صفدری، یکی دیگر از بانوان تجارت پیشه می‌گوید "این محصولات تولیدی محلی، چیزهای استند که توسط خود زنان با امکانات اندک در خانه تهیه می‌شود و اگر چنین نمایشگاه‌هایی، بیشتر برگزار شود زنان می‌توانند به خود کفایی اقتصادی برسند و بیشتر تشویق شوند".

بانوان تجارت پیشۀ بامیان می‌گویند که پس از اشتراک در برخی از نمایشگاه های صنایع دستی در کشورهای خارجی، اکنون این محصولات متقاضیان بیشتر خارجی را نیز به سوی خود جلب کرده است.

اما برخی از بانوان تجارت پیشۀ محلی در بامیان، خواهان همکاری های بیشتر دولت شده می‌گویند که این صنایع، مارکت مشخص وبازار مناسب فروش تا کنون در داخل وخارج افغانستان ندارد.

این در حالی است که مقامات می‌گویند، در سال‌های اخیر، بیش از ۱۲۳ نمایشگاه صنایع دستی و تولیدات محلی در داخل و خارج از افغانستان به منظور فراهم آوری بازار مناسب و افزایش فروشات این محصولات محلی از سوی دولت برگزار شده است.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG