لینک های دسترسی

Breaking News

افت بی‌پیشینۀ ارزش افغانی در برابر دالر


بانک مرکزی افغانستان، در پی بلندرفتن بی‌سابقۀ دالر اعلام کرد که احتکار دالر سبب افزایش قیمت آن در برابر پول افغانی شده است.

در بازارهای روز چهارشنبۀ کابل، یک دالر امریکایی، به ۷۷ افغانی و ۵۰ پول رسید.

یک دالر امریکایی که چهار ماه پیش بین ۷۱ تا ۷۲ افغانی معامله می‌شد؛ اکنون به بیش از ۷۷ افغانی رسیده است.

افزایش نرخ دالر در برابر پول افغانی، نگرانی صرافان و شهروندان افغانستان را برانگیخته است؛ اما مقام‌های بانک مرکزی این کشور می‌گویند که فراز و نشیب اسعار یکی از شاخص‌های اقتصادی است و این افزایش گذرا خواهد بود.

خلیل صدیق، رئیس عمومی بانک مرکزی افغانستان، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که برخی افراد محتکر، اسعار به ویژه دالر را احتکار می‌کنند و همین مسأله سبب صعود نرخ دالر شده است.

او افزود: "اینها به خاطر منافع خود، سود خود، اصلاً سر هیچ اصول و سر هیچ ارزشی پابند نیستند، من به هموطنان اطمینان می‌دهم، این پدیده مقطعی است، شما در هشت سال – ده سال دیده اید که دالر یک دفعه بالا رفته، پس پایین آمده، نورمال شده، این یک پدیدۀ گذرا است، این فقط توطئه و دسیسۀ تعداد محدود محتکرینی است که یک تعدادشان شناسایی هم شده اند و اینها به پنجه قانون خواهند رفت".

آقای صدیق، از وضعیت نرخ افغانی در برابر اسعار خارجی در مقایسه با واحدهای پول کشورهای همسایه ابراز رضایت کرد.

بر بنیاد آمار بانک مرکزی افغانستان، پول افغانی در برابر دالر امسال ۷.۹ درصد تنزیل داشته؛ در حالی که روپیۀ پاکستان ۱۲ درصد، روپیه هندی ۱۲.۶ درصد و تومان ایرانی ۲۷۷ درصد در برابر دالر ارزش خود را از دست داده است.

XS
SM
MD
LG