لینک های دسترسی

موارد قتل زنان در ولایت هرات افزایش یافته و مقام های آن ولایت دلایل مختلفی را به این ازدیاد ربط می دهند.

یک مقام هرات می گوید که اطلاع رسانی نادرست در ارتباط به قانون منع خشونت علیه زنان باعث شده است تا خشونت علیه زنان در آن ولایت افزایش یابد.

ماریا بشیر، رئیس سارنوالی استیناف هرات می گوید که افزایش قتل های مرموز زنان در شهر و ولسوالی های این ولایت طی چهار ماه اخیر بی پیشینه می باشد.

خانم بشیر به صدای امریکا گفت "با كمال تاسف از ابتدای سال كه در ماه چهارم سال جاری شمسی قرار داریم، در حدود ۱۱قتل خانم ها را كه رسمی شده و ارگان كشفی و امنیتی آنها را كشف و مورد بررسی قرار داده است، ما در سارنوالی مبارزه با خشونت علیه زن روی دست داریم."

رئیس سارنوالی استیناف نبود امنیت در ولسوالی ها را دلیل افزایش خشونت عنوان می کند و به گفتۀ او مواردی نیز وجود دارد که حتا گزارش نمی شود و پنهان می ماند.

قتل های افشأ نشده

محبوبه جمشیدی، رئیس امور زنان ولایت هرات نیز ضمن ابراز نگرانی از افزایش قتل های زنان طی یک ماه اخیر در این ولایت می گوید که با پیگیری های متواتر توانسته اند تنها پنج مورد را رسمی سازند.

خانم جمشیدی فقر و اعتیاد به مواد مخدر را دلیل عمدۀ این افزایش دانسته می گوید "همین نابسامانی های امنیتی در كشور است كه روح و روان مردم را خسته ساخته و فقر و بیكاری كه روز به روز دامنه آن وسیعتر می شود و اعتیاد به مواد مخدر كه هر روز بیشتر می شود."

اما ماریا بشیر ، رییس سارنوالی استیناف هرات، تبلیغات نادرست در ارتباط به قانون منع خشونت علیه زنان را عامل مهم بر ازدیاد قتل های زنان در این ولایت می خواند و می گوید "انعكاس منفی و غیر منطقی از این قانون كه می گوید قانون منع خشونت به نفع زنان است و در مغایرت با دین مبین اسلام است" شاید بین طبقۀ بی سواد خشونت را افزایش داده باشد.

دو ماه قبل نیز رئیس شورای ولایتی و رئیس كمیسیون حقوق بشر هرات از افزایش قتل های زنان در این ولایت ابراز نگرانی كردند.
XS
SM
MD
LG