لینک های دسترسی

Breaking News

دو افغان به اتهام قاچاق هرویین در هند گرفتار شدند


این عکس از آرشیف است
پولیس ویژۀ مواد مخدر دهلی نو، سه قاچاقبر هرویین را دستگیر کرد که آن مواد را از طریق سرحد پنجاب پاکستان به هند انتقال می دادند.

سنجیف یاداف، معاون کمیشنر پولیس دهلی نو می گوید دو تن از آن افراد شهروند افغانستان می باشند. آقای یاداف افزود که دو قاچاقبر دیگر با استفاده از نام سنگهـ در هماهنگی با آن دو افغان فعالیت داشتند.

یاداف این را هم گفت که بر علاوۀ دو نفری که با نام سنگهـ در داخل هند فعالیت داشتند، شخص دیگری بنام علی دستورات را از کویت صادر می کرد.

یاداف گفت که سنگهـ ها، دستورات علی نام را در هند عملی می کردند. "علی همچنان به سمیع الله که افغان است دستور می داد و از طریق سمیع الله هروئین از افغانستان به پاکستان و بعد از طریق سرحد پنجاب به هند قاچاق می شد."

معاون کمیشنر پولیس دهلی نو می گوید در دهلی، بر علاوه این دو نفری که دستگیر شده است، تعداد دیگری هم وجود دارد که مواد مخدر را دریافت و آن را در نقاط مختلف آن کشور تقسیم کرده اند.

با عدم موجودیت تدابیر شدید در سرحدات، اکثر فعالیت های قاچاقبران مخفی می ماند. این دومین بار در هفته جاری است که نیروهای سرحدی هند قاچاقبران را دستگیر می کنند.

اعتیاد فزاینده در پاکستان

در عین حال در پاکستان، به ویژه شهرهای بزرگ مانند کراچی، معتادین به گونۀ علنی از مواد مخدر مانند هیرویین استفاده می کنند و این امر نه تنها کار فروشندگان مخدرات را رونق داده بلکه سد بزرگی را در مقابل مبارزه با مرض ایدز در پاکستان ایجاد کرده است.

بیشترین عامل انتقال مرض ایدز استفاده از پیچکاری های ملوس میان افراد معتاد می باشد.

شهزاد علی، یکی از معتادان که دست چپش از پیکاری های پی در پی ورم کرده است می گوید که هزاران باشندۀ کراچی از هرویین ارزانی که از افغانستان وارد می شود، استفاده می کنند.

شهزاد می گوید شما هر نوع مواد مخدر را در کراچی پیدا کرده می توانید.


مقامات پاکستانی می گویند که حدود نیمی از یک میلیون استفاده کنندۀ هرویین در آن کشور از پیچکاری استفاده می کنند. نگرانی هایی وجود دارد که با تولیدات فزاینده مواد مخدر در افغانستان، به شمار معتادین در پاکستان افزایش یابد.

کارمندان صحی می گویند حدود ۳۰ درصد معتادین به تریاک، به ایدز مبتلا اند که به تناسب سال ۲۰۰۵ میلادی ۱۱ درصد افزایش را نشان می دهد.

افغانستان ۹۰ درصد مواد مخدر جهان را تولید می کند که بیشتر از طریق پاکستان به کشورهای اروپایی و آسیایی سرازیر می شود و اکثر انتقالات از بندر کراچی صورت می گیرد.

گزارش: خبرگزاری فرانس پرس و روئترز
ترجمه: ژیلا سمیعی
XS
SM
MD
LG