لینک های دسترسی

Breaking News

حملات بر مسلمانان؛ پولیس هند نشر کنندگان خبرهای جعلی را تعقیب می‌کند


پولیس هند در تلاش شناسایی دارندگان بیش از صد حساب در شبکه‌های اجتماعی است که به نشر "خبرهای دروغین" متهم شده اند.

این اقدام پس از حملات خرابکارانۀ گروه‌های تندرو هندو بر کم از کم چهار مسجد و غارت و چپاول خانه‌های چندین مسلمان ساکن در ایالت شمال‌شرقی تریپورا اتخاد شده است.

حمله بر مساجد زمانی به وقوع پیوست که خبرهایی در شبکه‌های اجتماعی نشر شد که گویا چندین هندو در یک ساحۀ عمدتاً مسلمان نشین در مرز هند و بنگله‌دیش توسط مسلمانان کشته شده اند.

پولیس هند گفته است که نشر تصاویر دروغین و معلومات گمراه‌ کننده در شبکه‌های اجتماعی منجر به ایجاد این وضعیت شده است.

یک مقام پولیس هند که نخواست نامش گرفته شود، به خبرگزاری فرانس پرس گفته است: "تشخیص شده است که این حساب‌ها [در شبکه‌های اجتماعی] شایعات، خبرها، تصاویر و ویدیوهای جعلی را هیچ ربط با تریپورا ندارد، نشر می‌کردند."

این مقام پولیس گفته است که تلاش‌ها جریان دارد تا همه دارندگان این حساب‌ها به خاطر "جعل‌کاری" شناسایی و بازداشت شوند.

پولیس هند روز شنبه با نشر گزارشی گفت که "رذیلان ناشناس" بیش از ۱۰۰ پست را در شبکه‌های اجتماعی نشر کرده اند تا جنگ و مناقشه را میان اجتماعات مختلف مذهبی دامن بزنند.

رسانه‌های هندی گزارش داده اند که پولیس آن کشور از فیسبوک، تویتر و یوتیوب خواسته است تا این پست‌ها و محتویات دروغین و جعلی آن را حذف کنند.

پس از رویدادهای اخیر، پولیس در ایالت تریپورا که حزب بر اسر اقتدار نرندرا مودی، صدر اعظم هند بر آن حاکم است، در حالت آماده باش قرار گرفته است؛ نیروهای پولیس برای محافظت مساجد گماشته شده و تجمعات بیش از چهار نفر ممنوع شده است.

رهبران اقلیت مسلمان هند گفته اند که پس از به قدرت رسیدن حزب ملی‌گرای هندوی بهارتیا جنتا در سال ۲۰۱۴، مسلمانان در آن کشور به گونۀ فزاینده هدف حملات و تهدیدات قرار گرفته اند و دسترسی آنان به منابع رسمی برای رسیدگی به این حملات و تهدیدات اندک است.

ایتلافی از گروه‌های مسلمان هند روز شنبه با نشر بیانیه‌ای با اشاره به حملات بر مساجد و منازل مسلمانان گفت: "حکومت ایالتی [تریپورا] تا هنوز علیه کسانی که مرتکب خشونت شده اند، اقدام بزرگی نکرده است...منسوبان پولیس که مانع این خشونت نشدند باید بازجویی شده و علیه شان اقدام قانونی شود."

XS
SM
MD
LG