لینک های دسترسی

Breaking News

درگیری‌های مرگبار در هند بر سر تخریب یک مسجد؛ پولیس منع نامحدود تردد اعلام کرد


عکس آرشیف
عکس آرشیف

به دنبال درگیری بر سر تخریب یک مدرسه دینی و یک مسجد در شهری در شمال هند، که منجر به کشته‌ شدن کم از کم پنج تن و زخمی‌شدن بیش از ۱۵۰ تن شد، مسوولان مقررات منع نامحدود تردد اعلام کردند.

رادها راتوری، یک مقام ایالت اوتراکند روز جمعه نهم فبروری (۲۰ دلو) گفت که خشونت‌های روز گذشته علاوه بر مقررات منع رفت و آمد، مقام‌های مسوول را وادار به قطع انترنت و تعطیلی مدارس در شهر هالدوانی کرد.

یک مقام پولیس با بیان این که وضعیت تحت کنترول قرار گرفته، گفت حدود ۴۰۰۰ پولیس به منطقه اعزام شدند و به آنها دستور داده شده به معترضانی که مقررات منع رفت و آمد را نقض می‌کنند، شلیک کنند.

هزاران معترض روز پنجشنبه با خشونت تلاش کردند جلوی مقامات دولتی و پولیس را که برای اجرای حکم محکمه برای تخریب مسجد آمده بودند بگیرند، که پولیس مجبور شد از گلوله‌های واقعی و گاز اشک‌آور استفاده کند.

ابینو کمار، رییس پولیس ایالتی گفت که پنج نفر در این خشونت ها کشته شدند. او جزییاتی ارایه نکرد اما گفت که هیچ خشونت جدیدی در روز جمعه گزارش نشده است.

شهر هالدوانی در حدود ۲۷۰ کیلومتری شمال شرق دهلی جدید موقعیت دارد.

اگر چه هویت و مذهب قربانیان خشونت هنوز فاش نشده است، اما گروه‌های مسلمان و سازمان های حقوق بشر مدعی تخریب تبعیض‌آمیز اموال مسلمانان توسط اعضای هندوی ملی‌گرای دولت هستند.

اما مقامات از اقدامات خود دفاع کرده و گفته اند که آنها فقط ساختمان های غیرقانونی را هدف قرار می دهند، اما منتقدان آن را الگوی رو به رشد "عدالت بولدوزر" به هدف مجازات فعالان گروه های اقلیت می‌خوانند.

عفو بین‌الملل در گزارشی که این هفته منتشر شد، چندین مورد تخریب خانه‌ها، مشاغل و مکان‌های عبادت مسلمانان را محکوم کرده که به گفته این سازمان اغلب تحت عنوان تجاوز غیرقانونی و بدون اطلاع کافی انجام می‌شد.

اگنس کالاماری، منشی عمومی عفو بین الملل گفت: "تخریب غیرقانونی اموال مسلمانان توسط مقامات هندی که توسط رهبران سیاسی و رسانه‌ها به عنوان «عدالت بولدوزر» مطرح می‌شود، ظالمانه و وحشتناک است."

او افزود: "چنین جابجایی و سلب مالکیت عمیقاً ناعادلانه، غیرقانونی و تبعیض آمیز است."

از زمانیکه مودی در سال ۲۰۱۴ به قدرت رسید، برتری جویی هندوها در هند به سرعت رو به افزایش نهاده است و این موضوع باعث نگرانی روز افزون جمعیت ۲۱۰ میلیونی مسلمان هند در قبال آیندۀ شان شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG