لینک های دسترسی

Breaking News

ناامنی سبب کاهش خبرنگاران زن در افغانستان شده است


مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، گزارش تازه را در مورد حضور زنان در رسانه‌ها نشر کرده است که بیانگر کاهش شمار خبرنگاران و کارمندان زن در رسانه‌ها است.

بر اساس این گزارش که با ۷۴ رسانه سراسری و محلی و چهار نهاد حمایت از خبرنگاران و رسانه‌ها تهیه شده است، در این شمار رسانه‌ها، ۱۰۳۷ زن مشغول کار اند.

این گزارش بیان می‌دارد که در دو سال اخیر حضور زنان در رسانه‌های محلی در ولایات کاهش یافته و که عامل اصلی آن جنگ و ناامنی خوانده شده است.

فریده نیکزاد، رئیس این مرکز هنگام ارائه این گزارش گفت، مشکلات اجتماعی و محدودیت برای کار زنان خبرنگار از عوامل دیگر کاهش کارمندان زن در رسانه‌ها است.

در این گزارش آمده است "در سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ در افغانستان شش همکار رسانه‌یی زن کشته شده اند، همه نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران بر این امر تأکید دارند که خشونت علیه خبرنگاران زن بسیار بیشتر از همکاران مردم است، زنان خبرنگار در خیابان و هنگام انجام وظیفه خود در گزارش‌دهی و یا مصاحبه، و حتی در محل کار خود مورد خشونت کلامی، آزار و اذیت جسمی قرار می‌گیرند".

از سوی دیگر انجمن آزاد ژورنالیستان افغانستان، نیز گفته است که در جریان دو سال گذشته در لایات هرات، پروان، بدخشان، کندز، کندهار، بامیان، تخار، خوست، میدان‌وردک، لوگر و غور بیش از صد خبرنگار زن ترک مسلک یا محل کنند.

یافته‌های مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، نشان می‌دهد که در ولایات ارزگان، بدخشان، پنجشیر، پکتیا، پکتیکا، خوست، زابل، سرپل، سمنگان، غور، کاپیسا، کنر، لغمان، لوگر، نورستان، نیمروز و میدان‌وردک، هیج خبرنگار زن به صورت فزیکی حضور ندارند.

این در حالی است که نی، دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان پیش از این گزارش داده است که در حال حاضر از میان حد اکثر ۱۲۰۰۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی در افغانستان، بین ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ شان را زنان تشکیل می‌دهند.

XS
SM
MD
LG