لینک های دسترسی

Breaking News

مخالفین مسلح از تشنج‌های مرزی استفاده می‌کنند


وضعیت تورخم امروز نسبتاً آرام گزارش شده است.

درگیری میان مرزبانان افغان و پاکستانی چهار روز پیش زمانی آغاز شد که نظامیان مرزی پاکستان می‌خواستند دروازه‌ای را در نقطۀ صفری تورخم نصب کنند. این درگیری به گونۀ پراگنده چهار روز دوام کرد تا سرانجام دیروز با توافق منابع دیپلوماتیک دو کشور، آتش‌بس اعلام گردید.

در این حال با آنکه حکومت افغانستان، پاکستان را به نقض توافقات صورت گرفته میان دو کشور متهم می‌کند؛ اما تأکید دارد که تداوم این وضعیت به نفع هیچ یکی از این دو کشور نیست.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در نشست مشترک خبری با سخنگویان وزارت دفاع و شورای امنیت ملی این کشور به روز پنجشنبه در کابل اعلام کرد که ادامۀ تشنج‌ها زیان‌هایی را برای هر دو کشور به بار خواهد آورد.

او گفت "به هر پیمانه‌ای که ما شاهد تشنج‌ها در مرزها باشیم به همان پیمانه گروه‌های تروریستی بیشتر از این خلاء استفاده می‌کنند، به مردمان هر دو کشور بیشتر آسیب می‌رسانند و مهمتر از همه به هر میزانی که ما شاهد تشنج‌های مرزی باشیم، زیان‌ها و پیامدهای کاملاً منفی اقتصادی را برای مردمان دو کشور به دنبال دارد".

در درگیری‌های تورخم دو طرف همدیگر مقصر می‌دانند. نیروهای سرحدی افغانستان مدعی اند که نظامیان پاکستانی می‌خواستند در نقطۀ صفری خط دیورند دروازه نصب کنند که پس از مخالفت نظامیان افغان درگیری مسلحانه رخ داد.

پاکستان ایجاد تاسیسات بالای خط مورد مناقشۀ دیورند را رد کرده و گفته است که دروازه ۳۷ متر دورتر از این خط ایجاد می‌شد.

اما تواب غورزنگ سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان امروز به خبرنگاران گفت، بر اساس فیصلۀ کمیسیون مشترک هماهنگی که مسؤولیت ایجاد هماهنگی نظامیان افغان و پاکستانی را در امتداد خط دیورند به دوش دارد، تأسیساتی اگر احداث می‌شود باید صد متر از نقطۀ صفری فاصله داشته باشد.

او گفت "این تأسیسات توافق را زیرپا کرده و نزدیکتر ساخته شده بود".

غورزنگ افزود که گفتگوها میان مراجع دیپلوماتیک دو کشور جریان دارد و حضرت عمر زاخیلوال سفیر و نمایندۀ رئیس جمهور افغانستان در اسلام‌آباد این گفتگوها را به پیش می‌برد.

حضرت عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام‌آباد در صفحۀ فیس‌بوک خود نوشته است که روی آتش‌بس، تماس‌ها در سطح بالا در رابطه به این مشکل، حل عاجل این مشکل از طریق چوکات گفتگوهای یک هیأت بلندپایه و توقف کار تا حل این مسأله دیروز با هیأت نظامی پاکستان صحبت کرده است.

آقای زاخیلوال نگاشته است که روی آغاز کار از جانب پاکستان، قطعاً توافق نشده است و هم اکنون در همین مورد یک پیام را به مقامات رهبری نظامی پاکستان فرستاده که قرار ذیل است "نه تنها این که شما خلاف توقع کار را توقف نداده اید تا فرصت برای گفتگوها ایجاد شود؛ بلکه اشتباهاً طوری نشان داده اید که شما بر اساس صحبت‌های دیروز کار را آغاز کرده اید، من به صراحت و وضاحت این خبر را رد می‌کنم".

سفیر افغانستان به پاکستان هشدار داده است که اگر کار پاکستانی‌ها تا زمانی یافتن راه حل به این جنجال، توقف نیابد، به صورت مفصل موضوع تورخم و چگونگی به میان آمدن جنجال در این ساحه را با مردم در میان می‌گذارد و عواقب آن نیز به دوش پاکستان خواهد بود.

از سوی دیگر شماری از فعالین مدنی افغان از فیصله‌های پشت پردۀ دولت افغانستان ابراز نگرانی می‌کنند و این عمل را دلیلی برای قربانی‌شدن نظامیان کشور می‌دانند.

برخی از این فعالان امروز در یک گردهمایی در مزارشریف با صدور قطعنامه‌ای از سازمان ملل و جامعه جهانی خواستند تا هرچه سریع‌تر برای حل اختلافات مرزی این دو کشور از راه‌های دیپلوماتیک و سیاسی وارد عمل شوند.

XS
SM
MD
LG