لینک های دسترسی

Breaking News

کمیته حفاظت از کودکان: جهان با کمک بشری به افغانستان از فاجعه جلوگیری کند


سازمان حفاظت از کودکان (Save The Children) می‌گوید که حذف دو میلیون نیازمند افغان از کمک‌های بشری، بدبختی بیشتر را بر سر کودکان می‌آورد و جامعه جهانی باید از این بحران جلوگیری کند.

سازمان ملل متحد اخیراً اعلام کرده است که به دلیل کمبود بودجه دو میلیون نفر دیگر را از کمک‌های غذایی در افغانستان حذف می‌کند و تنها به سه میلیون نفر می‌تواند امدادرسانی کند.

سازمان حفاظت از کودکان این تصمیم را نگران‌کننده و فاجعه‌بار تلقی کرده است. ارشاد ملک، رییس سازمان حفاظت کودکان در افغانستان روز چهارشنبه ششم دسمبر (۱۵ سنبله) با نشر بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواسته است که به تعهدات خود در قبال مردم افغانستان پایبند باشد.

او گفت که کودکان و خانواده‌های شان در افغانستان پس از سال‌ها خشکسالی و بحران اقتصادی در نقطه‌ٔ شکست قرار دارند.

به گفتۀ ملک، در نظرسنجی اخیری که این سازمان در برخی ولایت‌ها انجام داده، سه چهارم کودکان (۷۶.۱ درصد) گفته اند که نسبت به سال گذشته کمتر غذا می‌خورند.

ملک بر اساس این سروی گفته است که خانواده‌ها برای مقابله با گرسنگی تلاش می‌کنند و کودکان بیشتری به موقعیت‌های ناامن مانند کار کودکان سوق داده می‌شوند.

رییس سازمان حفاظت از کودکان تاکید کرد: "در حالی که حکومت‌های بین‌المللی هفته آینده در بروکسل گرد هم می‌آیند تا در مورد افغانستان گفتگو کنند، ما از آنها می‌خواهیم که به وعده‌ها و تعهدات خود در قبال مردم افغانستان پایبند باشند".

ملک حذف دو میلیون نفر از دریافت کمک‌های بشری را "ترسناک" توصیف کرده و گفته است که این امر بدبختی‌های بیشتر را متوجه کودکان افغان می‌کند.

او گفته است: "اکنون زمان دور شدن نیست. بودجه بیشتر مورد نیاز است نه کمتر. بدون پول بیشتر، پاسخ‌های کمکی فلج خواهد شد، به این معنی که کودکان گرسنه، سوتغذیه و بیمار بیشتر می‌شوند".

به گفتۀ ملک، زمان برای کودکان افغانستان رو به پایان است. از همین‌رو جامعه جهانی باید برای جلوگیری از سوق دادن کودکان بیشتر از بحران گرسنگی به فاجعه اقدام کند.

این در حالی است که برنامه جهانی غذا روز سه شنبه پنجم سپتامبر (۱۴ سنبله) با نشر اعلامیه‌ای گفت که پس از این، این برنامه تنها می‌تواند ماهانه به سه میلیون افغان نیازمند کمک کند.

اعلامیه گفته است: "برنامه جهانی غذا در افغانستان مجبور شده که در ماه سپتمبر دو میلیون مردم دیگر مواجه با گرسنگی را از کمک‌های مواد غذایی کم کند، این رقم تعداد مجموعی کسانی را که در سال جاری از حمایت برنامه جهانی غذ محروم می‌شوند، به ده میلیون نفر می‌رساند. به دلیل کمبود شدید بودجه برنامه جهانی غذا در آینده تنها قادر به رساندن کمک‌های مواد غذایی به سه میلیون نفر در ماه خواهد بود".

پیش از این، دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد (اوچا) نیز گفته است که برای فراهم‌کردن نیازمندی‌های اولیه زمستانی برای افغان‌های نیازمند به ۵۷۰.۷ میلیون دالر بودجه فوری نیاز است.

این در حالی است که بر اساس آمار اوچا، ۲۹.۲ میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های بشری نیاز دارند که از این جمله ۲۱.۳ میلیون نفر در برنامه‌های امدادی شامل شده اند.

گروه

XS
SM
MD
LG