لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش های جهانی در برابر تصمیم ترمپ در مورد توافقنامه هسته یی ایران


مرکل، مکرون و می به حمایت از توافقنامه هسته یی ایران یک اعلامیه مشترک نشر کردند.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده روز جمعه گفت که پایبندی ایران به توافقنامه هسته یی بین المللی را تایید نخواهد کرد.

آقای ترمپ گفت که ایران مطابق روح این توافقنامه عمل نکرده است و هدف او اینست که ایران هیچگاهی به سلاح اتمی دست نیابد.

رئیس جمهور ایالات متحده ایران را به دست داشتن در بی ثبات ساختن سوریه، یمن و عراق متهم کرد و از وضع تعزیرات جدید بر سپاه پاسداران ایران خبر داد.

اما حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در واکنش به این اظهارات دونالد ترمپ گفت که این توافقنامه "مستحکم تر" از آن است که رئیس جمهور ترمپ فکر می کند.

حسن روحانی لحظاتی پس از سخنرانی رئیس جمهور ترمپ در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که امریکا به خاطر سیاست اش در برابر توافقنامه هسته یی ایران "امروز تنها تر از همیشه" شده است.

رئیس جمهور روحانی گفت که ایران به توافقنامه هسته یی با قدرت های جهان پایبند باقی می ماند.
رئیس جمهور روحانی گفت که ایران به توافقنامه هسته یی با قدرت های جهان پایبند باقی می ماند.

او اظهارات دونالد ترمپ علیه حکومت ایران را "فحاشی و مشتی از اتهامات واهی" خواند و گفت که ایران به توافقنامه هسته یی پایبند باقی خواهد ماند.

در همین حال، رهبران بریتانیا، فرانسه و آلمان گفتند که کشور های شان به تعهدات خود به توافقنامه هسته یی ایران پایبند باقی خواهند ماند.

تریسا می، صدر اعظم بریتانیا، انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و امانول مکرون، رئیس جمهور فرانسه با نشر یک اعلامیه مشترک از دونالد ترمپ و کانگرس امریکا خواستند تا پیش از اتخاذ هر گونه تصمیم در مورد توافقنامه هسته یی ایران، پیامد های احتمالی تصمیم خود را در پیوند به "امنیت غرب" در نظر بگیرند.

از جانب دیگر، فدیریکا موگیرینی، مسؤول روابط خارجی اتحادیه اروپایی توافقنامه هسته یی ایران را یک "توافقنامه قوی" خواند و گفت که هیچ رهبر کشوری به شمول دونالد ترمپ نمی تواند این توافقنامه را لغو کند.

خانم موگیرینی گفت که توافقنامه هسته یی ایران یک توافقنامه دو جانبه نبوده و مربوط یک کشور نمی شود. او افزود که تا کنون هیچ یک از تعهدات مندرج در این توافقنامه نقض نشده است.

روسیه نیز در واکنش به تصمیم دونالد ترمپ مبنی بر عدم تایید پایبندی ایران به توافقنامه هسته یی گفت که در روابط بین المللی جایی برای "لفاظی های پرخاشگرایانه" وجود ندارد و انجام استفاده از همچو روش ها ناکامی است.

وزارت خارجه روسیه با نشر اعلامیه یی از این تصمیم رئیس جمهور امریکا ابراز تاسف کرد.

در همین حال، یوکییا امانو، رئیس عمومی اداره بین المللی انرژی اتمی ملل متحد گفت که ایران به تعهدات مندرج خود در توافقنامه هسته یی متعهد بوده است.

بسیاری اعضای حزب دیموکرات نیز مخالفت خود را با تصمیم آقای ترمپ ابراز کردند.

بن کاردن، سناتور دیموکرات از ایالت مریلند گفت: "در حالیکه ایالات متحده و متحدین آن با یک بحران هسته یی از سوی کوریای شمالی روبرو اند، رئیس جمهور (ترمپ) یک بحران تازه را ایجاد کرده که ما را از متحدین و شرکای ما دور خواهد ساخت."

استقبال از تصمیم ترمپ

اما بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل از این تصمیم رئیس جمهور ترمپ استقبال کرد و آن را یک "تصمیم شجاعانه" توصیف نمود.

او با نشر اعلامیه یی گفت که دونالد ترمپ فرصتی را برای "اصلاح این توافقنامه بد" ایجاد کرده است.

عربستان سعودی، رقیب منطقه یی ایران و امارات متحده عربی نیز در کنار اسراییل ایستادند و از استراتیژی جدید واشنگتن در قبال سیاست های ایران در منطقه استقبال کردند.

XS
SM
MD
LG