لینک های دسترسی

Breaking News

روز جهانی زنان روستایی در کابل تجلیل گردید


مراسم تجلیل از روز جهانی زنان روستایی در کابل

پانزدهم اکتوبر روز جهانی زنان روستایی امروز در کابل با برگذاری نمایشگاه زنان تجارت پیشه روستایی از سوی وزارت های امور زنان، انکشاف دهات و بعضی از موسسات که در بهبود اقتصاد زنان افغان در افغانستان کار میکند، تجلیل گردید.

سعیده مژگان مصطفوی، معین وزارت امور زنان افغانستان میگوید که در حال حاضر در حدود ۴۰ فیصد زنان در روستا های افغانستان با امکانات اندک در بخش های مختلف در پیشرفت اقتصاد کشور شان مشغول کار استند و امید وار اند در آینده نزدیک برای بهبود کار زنان کمک های موثر صورت بگیرد.

به گفته خانم مصطفوی از روز جهانی زنان روستایی در افغانستان به خاطر بالا بردن نقش زنان در توسعه، اصلاح مصونیت غذايي و کاهش فقر روستایی تجلیل میگردد.

خانم مصطفوی میگوید " در آینده نزدیک برای سه سال با یو ایس آی دی یا اداره تفاهم نامه را به ارزش ۵۰۰ میلون دالر به امضا میرسانیم که در حدود ۲۰۰ میلون آن برای انکشاف زنان روستایی اختصاص داده خواهد شد".

درعین حال زنان تجارت پیشه روستايي میگویند اګرچه در بخش های مختلف اقتصادی به خصوص تولیدات افغانی بسیار پیشرفت نموده اند و تولیدات با کیفیت دارند اما چنانکه لازم است حمایت نمی شوند و در بخش بازار یابی با مشکل جدی روبرو استند.

سوله صافی، یکی از زنان تجارت پیشه روستایی ولایت ننگرهار به صدای امریکا گفت زنان در ولایت ننگرهار با مشکلاتی زیادی روبرو هستند.

خانم صافی میگوید "در ولایت ننگرهار استعداد های خوبی وجود دارد خوهران ما در بخش های مختلف مانند صنایع دستی، زراعت، مالداری و مرغداری مصروف استند، اما سرمایه ندارند که به کار شان انکشاف دهند تا در زندگی روزمره شان تغیر جدی رونما گردد".

در نمایشگاه تولیدات زنان روستایی تا سه روز در باغ بابر کابل به روی مردم باز خواهد بود که از پنج ولایت افغانستان زنان در ۴۱ غرفه تولیدات شان را به نمایش گذاشته است.

XS
SM
MD
LG