لینک های دسترسی

Breaking News

سخنگوی معارف افغانستان در مورد تدریس شاگردان در مساجد وضاحت داد


پس از آنکه وزارت معارف افغانستان اعلام کرد که برای محوری ساختن جایگاه اسلام در نظام آموزشی آن کشور، مساجد را شامل نظام تعلیمی ساخته و تدریس صنوف اول تا سوم ابتداییه را به مساجد محول می‌کند،این تصمیم واکنش‌های زیادی را بر انگیخت.

در تازه ترین واکنش، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گفت که این تصمیم به کلی و از بنیاد "نادرست" است.

نجیبه آرین، سخنگوی وزارت معارف افغانستان در صحبت با صدای امریکا گفت که این موضوع به خاطری حساسیت برانگیز شد که مردم در خلای معلوماتی قرار گرفتند و به گفتۀ وی تنها در مناطقی که وزارت معارف به آن دسترسی ندارد، نصاب تعلیمی مکاتب را مساجد تطبیق خواهدکرد، تا به گفتۀ وی کودکان از درس و تعلیم دور نمانند.

در نسخۀ نخست اعلامیۀ وزارت معارف در این مورد آمده بود: "تمام شاگردان صنوف ۱ - ۳ تعلیمات خویش را از مساجد محل خویش فراخواهند گرفت. در سه سال نخست تعلیم و تربیه، رفتن به مسجد یک هویت قوی اسلامی را در شاگردان ایجاد و پرورش خواهد داد و محوریت اسلام را برای شاگردان ما برجسته خواهد نمود."

اما پس از بروز واکنش‌ها، این متن چندین بار ویرایش و در آن تغییرات وارد شد که در پیوند به این تصمیم و واکنش‌های مرتبط به آن خانم آرین در گفتگوی تلیفونی با صدای امریکا وضاحت داده است که جزییات آن را از اینجا دنبال کرده می‌توانید.

مصاحبه با نجیبه آرین، سخنگوی وزارت معارف افغانستان
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:39 0:00
XS
SM
MD
LG