لینک های دسترسی

ایران قرارداد خرید ۶۰ طیارۀ بوینگ را امضا کرد


بوئینگ بزرگترین شرکت تولید طیاره

مقامات ایرانی روز شنبه گفتند که آنان قرارداد خرید ۶۰ طیارۀ مسافر بری بوینگ را با شرکت بوئینگ امریکایی را امضا کردند.

مقامات شرکت هوایی آسمان ایران گفته است که دستۀ اول طیاره های مسافر بری بوئینگ ۷۳۷ که شامل ۳۰ طیاره می گردد، در سال ۲۰۱۹ میلادی به ایران تحویل داده خواهد شد.

این توافق پس از آن صورت می گیرد که قدرت های جهان به شمول ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان با ایران توافق هسته یی را امضا کردند که بر اساس آن، تهران غنی سازی یورانیم خود را متوقف کرد و در عوض تعزیرات اقتصادی که به خاطر برنامۀ هسته یی ایران وضع شده بود، لغو گردید.

در دسامبر ۲۰۱۶ میلادی، شرکت هوایی موسوم به ایران ایر نیز قرارداد خرید ۸۰ طیاره مسافر بری را با شرکت بوئینگ امریکایی نهایی کرد که ارزش مجموعی آن به ۱۶.۶ میلیارد دالر می رسد.

حکومت ایالات متحده در سپتمبر ۲۰۱۶ به شرکت طیاره سازی بوئینگ و رقیت آن شرکت، شرکت طیاره سازی ایر بس، اجازۀ فروش طیاره های مسافر بری را داد.

علاو بر توافق خریداری مجموعاً ۱۴۰ طیارۀ مسافر بری بوئینگ امریکایی، ایران بیش از ۱۲۰ طیارۀ مسافر بری را از شرکت ایر بس اروپایی خریداری کرده است که اولین طیارۀ ایر بس به تاریخ نزدهم جدی ۱۳۹۵ خورشیدی به ایران تحویل داده شد.

از سال ۱۹۷۹ میلادی به این سو - پس از انقلاب اسلامی در ایران و اشغال سفارت ایالات متحده در تهران - این بزرگترین توافق تجارتی میان ایران و امریکا می باشد.

اکثر ۲۵۰ طیارۀ مسافر بری که ایران در حال حاضر از آنان استفاده می کند فرسوده استند و قبل از سال ۱۹۷۹میلادی خریداری شده اند. در ماه جون امسال، فقط ۱۶۲ بال طیارۀ مسافر بری ایران فعال بود و متباقی آنان به دلیل نبود پرزه جات، زمین گیر شده است.

در حال حاضر، خطوط هوایی ایران به سی میدان هوایی بین المللی به شمول لندن پرواز های مستقیم دارد.

XS
SM
MD
LG