لینک های دسترسی

اشتراک رئیس جمهور کرزی در مراسم تحلیف حسن روحانی


برخی از تحلیلگران افغان در کابل به این عقیده استند که سفر رئیس جمهور افغانستان در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید ایران می تواند در جهت سیاست اعتماد سازی و تنش زدایی با کشورهای همسایه ها بخصوص جمهوری اسلامی ایران باشد.

لطف الله نظری، استاد روابط بین الدول در پوهنتون غرجستان، در کنار این سفر رییس جمهور "اگر و مگر" را ضمیمه نموده از پشتوانه ای قوی دیپلوماتیک سخن به میان آورد.

آقای نظری گفت: "در شرایط حاضر که آقای روحانی، یک شخصیت میانه رو، و در واقع خواستار حسن همجواری با همسایه گان است، اگر این سفر با پشتوانه قوی دیپلوماتیک دنبال شود، می تواند در روابط ایران و افغانستان تاثیر گذار باشد.

ولی اگر با پشتوانه قوی دیپلوماتیک دنبال نشود، این سفر آقای کرزی، مانند دهها سفر گذشته اش، یک سفر بی ثمر و سمبولیک و نمادین خواهد بود."

احمد سعیدی، تحلیلگر دیگر افغان می گوید که در ین مراسم از دیگر کشورها نیز دعوت به عمل آمده است، کدام قرارداد و پروتوکولی امضاء نمی شود.

آقای سعیدی می گوید که هرچند نماینده گان امریکا و بریتانیا شاید شرکت نکنند ولی ما به عنوان یک همسایه ناگزیری داریم که باید رویه و برخورد نرم به اینگونه قضایا داشته باشیم.

در عین حال، تعدادی کسانی که مخالف سفر هیات بلند پایه افغانستان به سطح ریاست جمهوری اند، اندک نیست. آنان بر این باورند که در شرایط کنونی که روند مذاکرات درمورد قرارداد امنیتی با امریکا جریان دارد، سفر رییس جمهور به ایران که مخالف حضور امریکایی ها در افغانستان است، یک فشار روانی به امریکا تلقی می شود، تا پاسداری از مناسبات نیک و حسن همجواری باشد.

اما جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به روز جمعه در گفتگوی با رسانه ها گفت که افغانستان از قبل متعهد است که همکاریها را با جمهوری اسلامی ایران در دوران تصدی آقای روحانی در همه حوزه ها توسعه دهد.

آقای موسی زی گفت: "دولت افغانستان متعهد است که همکاریها را با جمهوری اسلامی ایران در دوران حکومت منتخب جدید ایران در تمام ساحات به طور خاص در ساحات همکاریهای اقتصادی و تجاری توسعه بیشتر ببخشد."

وزیر خارجه افغانستان، رئیس جمهور کرزی را در سفر به ایران همراهی خواهد کرد.

رییس جمهور افغانستان بیشتر از یک ماه قبل در تماس تلیفونی پیروزی آقای حسن روحانی را در انتخابات ریاست جمهوی ایران به وی تبریک گفته بود.

حسن روحانی، با سیاست خارجی اعتدال گرایانه به پیروزی رسید.

مراسم تحلیف آقای حسن روحانی، رییس جمهور منتخب ایران به روز یکشنبه، اول آگست، برگزار می گردد.
  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.

XS
SM
MD
LG