لینک های دسترسی

Breaking News

ادعای غرق کردن مهاجران افغان؛ ایران به تحقیقات مشترک توافق کرد


وزارت خارجهٔ‌ افغانستان می‌گوید که حکومت ایران به تحقیقات مشترک در مورد ادعاهای برخورد "نامناسب" نیروهای ایرانی با مهاجران افغان توافق کرده است.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجهٔ‌ افغانستان به صدای امریکا گفت: "وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، شام گذشته از طریق یک تماس تلیفونی رسمی با سفیر جمهوری اسلامی افغانستان مقیم تهران از آمادگی شان برای انجام تحقیقات مشترک اطلاع داده و وعده داده که در جریان امروز این یادداشت رسمی از تحقیقات مشترک را به سفارت افغانستان مقیم تهران ارسال خواهند کرد."

پیش از این، سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجهٔ‌ ایران گفته بود: "این حادثه در خاک افغانستان رخ داده و مرزبانان جمهوری اسلامی ایران وقوع هر اتفاقی در این ارتباط در خاک کشورمان را رد کرده است."

شماری از افرادی نجات یافته، هفتهٔ گذشته به رسانه‌ها گفتند که سربازان ایرانی در حدود ۵۰ شهروند افغان را که به گونۀ غیرقانونی وارد خاک ایران شده بودند، نخست شکنجه کرده و سپس در رودخانۀ ساحه مرزی دهانه ذوالفقار پرتاب کردند که از آن میان فقط ۱۲ تن توانستد خود را نجات دهند.

واکنش ها

شماری از جوانان در ولایت هرات امروز سه شنبه پنجم ماه می (۱۶ ثور) با تجمع در مقابل دفتر والی عملکرد مرزبانان ایرانی در برابر مهاجران افغان را نکوهش کردند.

محمد شکیب پردیس، یکی از این مظاهره کنندگان به صدای امریکا گفت: "از سازمان ملل متحد و سازمان های مدافع حقوق بشر خواهشمندیم تا به این پرونده رسیدگی جدی کنند تا دیگر جان مهاجرین بی رحمانه گرفته نشود."

در این حال، سید وحید قتالی، والی هرات گفت که یک هیات بلند پایه وزارت خارجه برای تحقیقات بیشتر به محل حادثه فرستاده شده و به زودی حکومت افغانستان موضع گیری خود را در پیوند با این رویداد بیان خواهد کرد.

آقای قتالی گفت: "فعلاً یک تیم فوق العاده فعال از همه جوانب از سه روز به اینسو در ولایت هرات در حال کار است و تا حالا دو گزارش به مقام عالی ریاست جمهوری فرستاده و به زودی گزارش‌ها، ویدیوها و مستندات تکمیل می‌شود و دولت ما در این مورد اظهار نظر می‌کند."

وزارت خارجۀ ایالات متحده گزارش‌های نشرشده در مورد غرق شدن شهروندان افغان توسط سربازان ایرانی را "ظالمانه و وحشتناک" توصیف کرده است.

الیس ویلز، دستیار معاون وزارت خارجۀ امریکا روز سه شنبه پنجم می (۱۶ ثور) در صفحۀ تویترش نوشت: "برخورد ظالمانه و آزار و اذیت ایران در مقابل مهاجرین که در این گزارش ادعا شده، وحشتناک است. ما حمایت خود را از تحقیقات کامل در این باره اعلام می‌کنیم."

بر اساس معلومات وزارت خارجهٔ‌ افغانستان، محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان از این تحقیقات نظارت می‌کند.

XS
SM
MD
LG