لینک های دسترسی

Breaking News

فرمانده قوای سرحدی ایران به افغانستان سفر کرد


قاسم رضایی، فرمانده نیروهای سرحدی ایران روز سه شنبه (۵ سرطان) به کابل، پایتخت افغانستان سفر کرد و قرار است که در سفر دو روزه‌اش با جنرال جمعه گل همت، همتای افغان‌اش نیز دیدار کند.

جنرال محمد رادمنش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که هدف از این سفر، ایجاد هماهنگی در راستای مبارزه با تروریزم و قاچاق مواد مخدر است.

آقای رادمنش گفت "هماهنگی در راستای مبارزه با تروریزم و تجارت مواد مخدر که تمویل‌کنندۀ تروریزم است، به شکل یکسان و توحید شده انجام شود، تا اینکه سرحدات بین افغانستان و ایران به حیث سرحدات مصؤون عرض اندام کند".

سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، گفت که پیش از این، آقای رضایی تقاضا کرده بود که به افغانستان سفر کند و با مقام‌های سرحدی این کشور دیدار داشته باشد.

در اواخر سال گذشته خورشیدی، مسؤولیت تشکیلات قوای سرحدی افغان از وزارت امور داخله افغانستان به وزارت دفاع این کشور منتقل شد.

خبرگزاری دولتی ایران یا ایرنا گزارش داده است که هدف سفر این مقام ایرانی به افغانستان، ارزیابی موافقت‌نامه‌های صورت‌گرفته میان دو کشور، افزایش همکاری‌ها در مرز مشترک و مبارزه با قاچاق مواد مخدر است.

ایرنا به نقل از آقای رضایی نوشته است که یکی از اهداف این سفر، گفتگو با مقام‌های افغان روی تناسب قوای افغان و ایرانی در مرز مشترک میان دو کشور است. ایران و افغانستان حدود ۹۴۵ کیلومتر مرز مشترک دارند.

این در حالیست که به گفته تحلیلگران بیشترین مقدار مواد مخدر افغانستان از مرزهای ایران خارج می‌شود و مقام‌های آن کشور، بارها به خاطر این مسأله ابراز نگرانی کرده اند.

بربنیاد آمار وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان، سال گذشته نُه هزار تن تریاک در این کشور تولید شده بود.

پیش از این نیز افغانستان و ایران در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر با هم همکاری داشتند و حتی به گونۀ همزمان در امتداد خط دیورند، عملیات‌هایی را راه‌اندازی کرده بودند.

XS
SM
MD
LG