لینک های دسترسی

روحانی، رهبر منتخب یا دست نشاندۀ خامنه یی


حسن روحانی رئیس جمهور ایران
در شرایطی که مناسبات تهران و اتاوا در تیره ترین دور قرار دارد، وزیر خارجۀ کانادا شجاعت مردم ایران برای ابراز آزادانه خواست خود و شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را ستوده و اعلام کرده است با وجودی که امید ما به حکومت پوچ و سرکوبگر ایران از دیر زمانی از دست رفته است، اما هیچگاه امید خود به مردم ایران را از دست ندادیم».

جان برد، وزیر امور خارجه کانادا یک روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران با انتشار بیانیۀ شجاعت مردم ایران را ستود. او گفت "با وجود سرکوب بی رحمانه حکومت، مردم ایران برای دستیابی به آزادی تلاش می کنند."

وزیر امور خارجه کانادا تاکید کرد که نتایج رای گیری ١٤ جون معنایی ندارد، کانادا کماکان دوشادوش مردم ایران از خواست آن ها برای اصلاحات پر معنی و احترام به حقوق ابتدایی شان حمایت خواهد کرد.

در بیانیه آقای برد آمده است: "فردی که برای مقام جانشینی احمدی نژاد انتخاب می شود صرفاً دست نشانده دیگری برای دار و دستۀ خطرناک آیت الله خامنه ای است که هر روز زندگی مردم ایران را رقم می زند."

وزیر خارجۀ کانادا افرود است: "در حالی که رهبران مخالف دولت ایران زندانی استند و حامیان آن ها از سال ٢٠٠٩ تاکنون از توانایی حضور در رقابت های انتخاباتی محروم بوده اند، هیچ یک از نامزدهای مورد حمایت حکومت، جایگزین و نماینده واقعی آرای مردم نیستند."

دست اندرکاران پروژه "گفتگوی جهانی در مورد آینده ایران" با همکاری وزارت امور خارجه دولت محافظه کار کانادا از گروهی از ناظران کارکشته انتخاباتی، تحلیلگران و تعدادی از افراد مسلط به زبان فارسی را برای نظارت و بررسی انتخابات روز جمعه در ایران دعوت کرده بودند با آنهم هیچ یک از این افراد رای نمی دادند و به صندوق های رای گیری در داخل کشور دسترسی نداشتند.

همزمان با رای گیری روز جمعه در ایران، مرکز مانک پوهنتون تورنتو میزبان افرادی بود که روند مشارکت، رای گیری و احتمالاً انتخاب رئیس جمهوری جدید و تعیین جانشین محمود احمدی نژاد را از راه دور نظارت می کردند.

دولت کانادا با وجودی که به کرات مقامات حکومت ایران را به دلیل نقض حقوق بشر، حمایت از تروریزم و رویارویی با جامعه بین المللی و سرننهادن به قطعنامه های بین المللی در مورد بلندپروازی های اتمی این کشور به باد انتقاد شدید گرفته است، اما از سویی دیگر در تلاش است تا ابزارهایی برای تقویت یک جنبش مردمی برای تغیر در یک کشور دیگر ایجاد کند.

روزنامه کانادایی "گلوب اند میل" در مقاله روز شنبه خود نگاشته است: "حتی اگر حمایت های لحظه های آخر از روحانی او را به مقام ریاست جمهوری برساند، این پیروزی محدود به معنای تحولات عمیق و گسترده نخواهد بود چرا که ساختار نظام سیاسی ایران و ائتلاف نزدیک روحانیون حاکم و سپاه پاسداران انقلاب که از قدرت فوق العاده گسترده ای برخوردارند، راه را برای آن ها فراهم خواهد کرد تا در مورد همه تصمیم های عمده آن کشور، همچون برنامه اتمی و مناسبات این کشور با جهان غرب حرف آخر را بزنند."

این روزنامه مشعر است: "با وجود این شاید پیروزی روحانی چندان هم کم اهمیت نباشد. این پیروزی می تواند فضای بیشتری برای فعالیت چهره های میانه روتر در گفت وشنود سیاسی ایرانی ها پدید بیاورد. شاید انتخاب روحانی بتواند رئیس جمهوری ایران را در شرایطی به عرصه جهانی معرفی کند که به جای انتقاد شدید و رویکرد خصمانه به غرب، چهره قابل تاییدتری ارائه کند."

گلوب اند میل می نویسد در آخرین کارزارهای انتخاباتی روحانی شعارهایی سر داده شد که سال های طولانی در گلوی مردم در سکوت مانده بود.
XS
SM
MD
LG