لینک های دسترسی

Breaking News

هیات تخنیکی ایران به عربستان می‌رود تا برای بازگشایی سفارت در ریاض آمادگی بگیرد


ایسنا، خبرگزاری نیمه رسمی ایران، روز یکشنبه نهم اپریل (۲۰ حمل) گزارش داد که تهران یک هیات تخنیکی را به عربستان سعودی اعزام خواهد کرد تا برای بازگشایی سفارت آن کشور در ریاض آمادگی بگیرد.

اعلام سفر هیات ایرانی چند روز پس از آن صورت گرفت که وزیران خارجهٔ ایران و عربستان سعودی در بیجینگ، پایتخت چین، با هم ملاقات کردند.

حسین امیر عبدالهیان، وزیر خارجهٔ ایران و شهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجهٔ عربستان، روز پنجشنبه در بیجینگ، پایتخت چین، ملاقات کردند و مقامات دو کشور همچنین بر نیاز ثبات در منطقه تاکید کرده و توافق کردند تا همکاری‌های اقتصادی شان را دنبال کنند.

بر اساس گزارش ایسنا، هیات تخنیکی ایران شرایط را برای بازگشایی سفارت ایران در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، مهیا می‌کند.

پیش از آن، وزارت خارجهٔ عربستان سعودی روز شنبه هشتم اپریل (۱۹ حمل) اعلام کرد که مقامات آن کشور به تهران، پایتخت ایران، سفر کرده تا در مورد روند بازگشایی سفارت آن کشور در تهران با مقامات ایرانی گفتگو کند.

ایسنا گزارش داده است که هیات سعودی صبح روز یکشنبه به وقت محل از سفارت عربستان در تهران دیدن کرد.

عربستان سعودی در جنوری ۲۰۱۶ میلادی پس از اینکه سفارت و قونسلگری این کشور در تهران و قونسلگری دیگر آن در شهر مشهد آماج حملهٔ معترضان قرار گرفت، روابط دپلوماتیک خود را با ایران قطع کرد.

حمله بر دفاتر دپلوماتیک عربستان سعودی پس از آن صورت گرفت که ریاض شیخ نمر باقر النمر، روحانی سر‌شناس شیعه،‌ را در سال ۲۰۱۶ اعدام کرد.

ایران با جمعیت اکثر شیعه و عربستان که یک کشور سنی‌مذهب است در تنش‌های منطقوی، به شمول یمن، جناح‌های مخالف را حمایت می‌کنند.

ایران در جنگ یمن از شورشیان حوثی که بخشی اعظم آن کشور را تصرف کرده اند، حمایت می‌کند و عربستان سعودی از حکومت مخلوع آن کشور حمایت می‌کند که هنوز هم از سوی جامعهٔ بین المللی به رسمیت شناخته می‌شود.

این دو قدرت منطقوی پیش از رسیدن به توافق در بیجینگ، چند مرحلهٔ از مذاکرات را در عراق و عمان برگزار کردند.

XS
SM
MD
LG