لینک های دسترسی

Breaking News

ایران قادر به غنی سازی یورانیم است - دپلومات ایرانی


رحیم محمدی یکتا، سرقونسل ایران در هرات
همزمان با سی و چهارمین سالگرد انقلاب اسلامی در ایران، یک دپلومات آن کشور در غرب افغانستان از پیشرفت های کشورش در زمینۀ تسلیحات نظامی و غنی سازی یورانیم خبر می دهد.

رحیم محمدی یکتا، سرقونسل ایران در هرات در یک نشست خبری گفت که اکنون کشورش در زمینۀ صنایع نظامی به خود کفایی رسیده است. او افزود که در مقایسه با سی و چهار سال پیش که ایران قادر به تولید یک گلوله هم نبود، امروز تمام نیازمندی های خود از راکت گرفته تا طیاره، خود تولید می کند.

سرقونسل ایران در هرات با اشاره به پرده برداری اخیر از طیارۀ جت جنگی ساخت ایران که قادر به گریز از سیستم راهدار است، ادامه داد که جهان باور نمی کرد که ایران بتواند روزی انرژی هستوی را تسخیر کرده و قادر به غنی سازی یورانیم شود.

تا کنون برداشت ها در سطح بین المللی به گونۀ بود که گویا ایران بیشتر تجهیزات پیشرفتۀ نظامی خود را از روسیه خریداری می کرد.

رحیم محمدی یکتا شماری از کشور های غربی به ویژه بریتانیا را دشمن اصلی ایران خطاب کرده گفت که این کشور ها با ایجاد شبکه های رادیویی و تلویزیونی فارسی زبان سعی دارند تا ذهنیت جهانیان را نسبت به حکومت ایران مغشوش سازند.

آقای یکتا ادعا کرد که بریتانیا برای سالیان متمادی از منابع نفتی و زیر زمینی ایران سود می برد و زمانیکه دسترسی شان از این منابع قطع شد با سایر شرکای شان "یک کتله و یک اتحاد بین المللی" را ایجاد کردند و آمال شان را به نام نظرات جهان بر ایران می فروشند.

واکنش ها

اما آگاهان امور سیاسی باوری متفاوت داشته و بیانات این مقام ایرانی را از دید دیگر می نگرند.

خلیل عمادی، تحلیلگر مسایل سیاسی در گفتگو با رادیو آشنا صدای امریکا این موضوع را نوعی بازی سیاسی خوانده و تلاش های کشور های غربی را نوعی مبارزه با استبداد سیاسی حکومت ایران و هموار نمودن راه برای تحقق دموکراسی در آن کشور می پندارد.

آقای عمادی می گوید که چهره واقعی دولت مذهبی ایران در سطح دنیا برای هیچکسی پوشیده نمانده است. او ادامه می دهد که ایران با این روش می خواهد که ذهنیت ها را به خود معطوف نگه دارد.

به باور آقای عمادی کشور های غربی خواهان آن اند که دولت ایران به نحوی مجبور ساخته شود که به سمت دموکراسی و عدالت و دفاع از حقوق بشر گام نهاده و از استبداد بر ملت آن کشور دست بردار شود.

سرقونسل ایران در این نشست خبری شماری از کشور های آسیایی را مستعمرۀ قدرت های غربی خواند، اما از به گونۀ مشخص از گرفتن نام کدام کشوری پرهیز کرد.

ایالات متحده و اکثر شرکای غربی آن از دیرزمان ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هستوی متهم می کنند و به این منظور تعزیرات شدید اقتصادی را بر آن کشور وضع کرده اند، اما ایران همواره این ادعا ها را رد کرده گفته است که فعالیت های هستوی آن کشور ماهیت صلح آمیز دارد.
XS
SM
MD
LG