لینک های دسترسی

Breaking News

روحانی: ایران در انزوا نمی تواند رشد کند


حسن روحانی گفت که آرمان ایران با غنی سازی یورانیم گره نخورده است

رئیس جمهور ایران می گوید که اقتصاد آن کشور نمی تواند در انزوا و بدون سرمایه گذاری خارجی رشد پایدار، مستمر و همه داشته باشد.

حسن روحانی گفت که از نظر سیاست خارجی برنامۀ ایران کاملاً منقبض است و به گفتۀ وی در این انزوا ایران نمی تواند رشد مستمر داشته باشد.

آقای روحانی در کنفرانسی که به هدف یافتن راه های حل برای اقتصاد پایدار برگزار شده بود، بر جلب سرمایه گذاری خارجی در ایران و گسترش سرمایه گذاری ایرانیان در خارج تاکید کرد.

روحانی پیشنهاد کرد که برای تقویت امنیت ملی آن کشور، سرمایه داران خارجی باید به ایران رفته و سرمایه گزاران ایرانی در خارج سرمایه گذاری کنند.

رئیس جمهور ایران تاکید کرد که در مسایل مهم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به جای این که قانون در مجلس تصویب شود، ماده قانونی یا برنامه مستقیم به آرای عمومی مردم و همه پرسی گذاشته شود.

هر چند رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود به موضوع خاصی برای همه پرسی اشاره نکرد، اما به تاثیر شدید سیاست و سیاست خارجی بر اقتصاد ایران پرداخت.

تشکیل نظام جمهوری اسلامی در ایران، تنها چند ماه پس از انقلاب به همه پرسی گذاشته شد. تصویب قانون اساسی در سال ۱۳۵۸ و بازنگری در آن در سال ۱۳۶۸ نیز از طریق همه پرسی به رای گذشته شد.

آقای روحانی همچنان به مذاکرات هسته ای ایران با قدرت های جهان اشاره کرد و گفت "آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست، بلکه آرمان به مغز و قلب و اراده ما وصل است".

حسن روحانی گفت که در توافق ژنیو، آرمان و اصول ایران معامله نشد. او گفت که اگر ایران از خود شفافیت بیشتر نشان دهد و بگوید که بخش های غیرضروری غنی سازی را متوقف می سازد "آیا اینکار به معنای زیر سوال رفتن آرمان ها و اصول ما است؟"

محافظه‌کاران تندرو و منتقدان دولت معتدل حسن روحانی، توافق موقت هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ را که سال گذشته به دست آمد، بر خلاف منافع ملی ایران می‌دانند.

این در حالی است که حسین سبحانی نیا، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که تا زمانی که تیم مذاکره کننده با رعایت خطوط قرمز مذاکرات را پیش می برد از حمایت برخوردار اند.

XS
SM
MD
LG