لینک های دسترسی

Breaking News

در آستانۀ برگزاری انتخابات ایران، امید کم به آمدن تغییر


باوجود رسیدن روز انتخابات ریاست جمهوری ایران، تحلیلگران می گویند که پیروزی کاندید های موجود پالیسی خارجی آن کشور را تغییر نخواهد داد.

قرار است ایرانی ها روز جمعه به مراکز رأی گیری بروند و رئیس جمهور آیندۀ شان را انتخاب کنند، اما گفته می شود که رهبر روحانی آن کشور آماده نیست رئیس جمهور را صلاحیت آوردن تغییر در سیاست های آن کشور را دهد.

ابوالحسن بنی صدر، رئیس جمهور فراری آن کشور در فرانسه از رهبر مذهبی ایران کرده و گفت که او می خواهد از انتخابات ریاست جمهوری برای بقای خود و تضعیف حکومت استفاده کند.

بنی صدر افزود "هر یک از این هشت کاندید اگر رئیس جمهور شوند، به انتخاب خامنه ای خواهد بود و به فرمامین او اطاعت خواهد کرد."

آیت الله خامنه ای می گوید از کسی در این انتخابات پشتیبانی نمی کند اما با کسانی که او مخالف بود همه رد شده اند – به شمول کاندیدان اصلاح طلب و زنان.

تشویق امام به اشتراک

خامنه یی گفته است باید انتخابات روز ١٤ جون با مشارکت گسترده مردم برگزار شود تا به روند رای گیری و حکومت خود مشروعیت ببخشد. او در حالی این سخنان را بیان میدارد که شورای نگهبان تحت نظارت و کنترول اش، بعد از رد صلاحیت چندین کاندید سرشناس، هشت نفر محافظه کار را تائید کرد.

رد صلاحیت و حذف نامزدهای سرشناس از رقابت های انتخاباتی سبب شد که جمعیت جوان و مشتاق ٧٥ میلیونی ایران دیگر شور و شوق و تمایلی به شرکت در انتخابات نداشته باشند.

اکثریت مشی های عمده حکومت ایران چون برنامه غنی سازی یورانیوم و یا حمایت از حکومت بشارالاسد در سوریه از جانب خامنه ای اتخاذ می شود و رئیس جمهور ایران بیشتر به مسایل داخلی، به ویژه اقتصاد و تولید نفت می پردازد.

اما این موضوع در دور دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد تا حدی تغیر کرد و او به صورت فزاینده ای با خامنه در بعضی موارد اختلاف یافته بود.

مارک فیتزپتریک، عضو انستیتوت بین المللی مطالعات ستراتیژیک می گوید انتخاب هیچ یک از کاندید ها روی مسله برنامه هسته یی ایران تاثیر گزار نخواهد بود زیرا به گفتۀ او"این موضوع در حقیقت به دیدگاه آیت الله بستگی دارد، اگر او خواهان رفع این مشکل باشد، در آن صورت فرقی نمی کند که کی رئیس جمهور است."
XS
SM
MD
LG