لینک های دسترسی

Breaking News

گزارشگر ملل متحد: ایران به اعدام و فشار بر رسانه ها ادامه می دهد


عاصمه جهانگیر، گزارشگر شورای حقوق بشر ملل متحد برای ایران

هرچند در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی، وضعیت حقوق بشر در ایران بهبود نسبی داشته؛ اما، هنوز موارد مهم نقض حقوق بشر در آن کشور وجود دارد.

گزارشگر ویژۀ شورای حقوق بشر ملل متحد برای ایران، روز چهارشنبه در نشست کمیسیون حقوق بشر، با بیان این مطلب، به افزایش اعدام ها در ایران، فشار بر رسانه ها و همچنین فعالان مدنی به عنوان موارد برجسته نقض حقوق بشر در آن کشور اشاره کرد.

عاصمه جهانگیر، با اشاره به انتخابات گذشته در ایران گفت که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی در آن کشور موجب شده فضای سیاسی در ایران کمی آزاد تر باشد؛ اما، تاکید می ورزد که بعد از آن "شاهد فشار بر فعالان مدنی و به ویژه روزنامه نگاران" بوده اند.

خانم جهانگیر افزود با وجودیکه پارلمان ایران طرح هایی را برای کاهش اعدام، به ویژه اعدام کودکان در دست دارد؛ اما، "هنوز ایران جز کشورهایی است که بالاترین آمار اعدام ها را دارا می باشد."

به گفتۀ خانم جهانگیر، ایران در ماه های گذشته، افرادی را که در سن زیر ۱۸ سالگی مرتکب به جرم شده اند، بدون توجه به کنوانسیون حقوق کودکان، اعدام کرده است.

خانم جهانگیر به فشار بر رسانه ها در ایران اشاره کرده گفت "روزنامه نگاران در ایران همچنان بازداشت می شوند و ایران با عدم امکانات دسترسی آنان به تداوی، سعی در فشار بر آنان دارد."

گزارشگر ویژه ملل متحد در امور حقوق بشر ایران اذعان داشت که تهران اعضای خانواده روزنامه نگاران مقیم خارج از جمله بی بی سی فارسی را نیز زیر فشار قرارداده است.

گزارشگران بدون مرز، ایران را یکی از بزرگترین زندان های روزنامه نگاران در جهان می دانند.

خانم جهانگیر سال گذشته به عنوان گزارشگر ویژه ملل متحد در امور حقوق بشر ایران منصوب و جانشین احمد شهید شد.

جمهوری اسلامی ایران گزارش خانم جهانگیر و آقای شهید را همواره رد کرده، در عین حال به آنان اجازه حضور در ایران و گفتگو با قربانیان نقض حقوق بشر را نمی دهد.

ایران در دهه شصت خورشیدی گزارشگر ویژه برای گزارش نقض حقوق بشر داشت اما در اواسط دوران حکومت محمد خاتمی گزارشگر ویژه برداشته شد.

با اینحال بعد از سرکوب معترضان در سال ۱۳۸۸ خورشیدی، یک گزارشگر ویژه حقوق بشر برای بررسی وضع حقوق بشر در ایران منصوب شد. اما ایران همواره گزارش های آنان را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG