لینک های دسترسی

Breaking News

ایران در سوگ سپاهی سربریده شده توسط داعش


محسن حججی سرباز سپاه پاسداران ماه اسد در سوریه سر بریده شد

آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران و هزاران نفر دیگر روز چهارشنبه در سوگ کشته شدن محسن حججی، سرباز سپاه پاسداران آن کشور که توسط گروه دولت اسلامی در سوریه سربریده شد، ماتم گرفتند.

حججی در ماه اسد امسال در یک ساحۀ مرزی بین عراق و سوریه از سوی جنگجویان داعش گرفتار و دو روز بعد از آن سربریده شد. جسد وی دو روز پیش به ایران منتقل شد و قرار است روز پنجشنبه در روستای آبایی اش در نجف آباد واقع در ۴۰۰ کیلومتری تهران به خاک سپرده شود.

کشته شدن محسن حججی، سرباز ۲۵ سالۀ سپاه، در سوریه نمایانگر حضور نظامی ایران در منطقه و نیز تلفات این نیروها در جنگ با تندروان داعش و سایر گروه‌های تندرو سنی است.

نشر تصاویر حججی که دقایقی پیش از بریدن سرش توسط جلاد داعش، لبخند به لب دارد، بازتاب گستردۀ رسانه‌ای و فرهنگی در ایران داشت، فکر و ذهن شمار زیاد شهروندان ایرانی را محسور خود کرد و تا حدی انتقادات داخلی را در ایران پیرامون عملیات نظامی برون مرزی سپاه، به ویژه در سوریه خاموش کرد.

آقای خامنه‌ای سحرگاه چهارشنبه به کنار نعش حججی که با پرچم ایران پوشیده شده بود، رفت و به روح وی دعا کرد.

افزون بر علی لاریجانی رئیس مجلس پارلمان و محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور پیشین ایران، هزاران نفر دیگر که شماری از آنان تصاویر حججی را در دست داشتند به جاده‌ها ریخته و شعارهای ضد اسرائیل و ضد امریکا سر می‌دادند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، که روحانی نسبتاً میانه رو است و در کارزار انتخاباتی خود سپاه پاسداران را نقد کرده بود، نیز با تمجید از حججی گفت که او نشان داد که مردم ایران چگونه جان‌های شان را در راه نیک فدا می کنند.

محسن حججی یکی از چندین عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است که به حمایت از حکومت بشارالاسد رئیس جمهوری سوریه کشته می شود. تخمین زده می شود که از جنگجویانی که از ایران به حمایت از حکومت اسد به سوریه اعزام شده اند، ۲۰۰۰ نفر آنان کشته شده است که اکثر شان شهروندان خارجی، عمدتاً شیعیان افغانستان و پاکستان، استند.

XS
SM
MD
LG