لینک های دسترسی

Breaking News

عمران خان در دیدار با روحانی بر تامین ثبات در افغانستان تاکید کرد


صدر اعظم پاکستان در دیدار با رییس جمهور ایران گفته است که تامین صلح و ثبات در افغانستان به سود پاکستان و ایران است.

عمران خان روز دوشنبه (۲۲ اپریل) در تهران گفت که پاکستان در کنار ایران، به فراهم ساختن زمینه برای حل صلح آمیز معضل افغانستان آماده است.

صدر اعظم پاکستان در سفر دو روزه اش به ایران در مورد روابط دوجانبه، امنیت مرزی میان دو کشور، مبارزه با دهشت افگنی و صلح و ثبات منطقه با مقام‌های ایرانی صحبت می‌کند.

در همین حال، خبرگزاری مهر ایرانبه از قول آقای روحانی گزارش داده است که اقدامات ایالات متحده در منطقه از جمله قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی با صدر اعظم پاکستان به بحث گرفته شده است.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران گفت که عمران خان به وی گفته است که پاکستان در هیچ ایتلاف جنگی شرکت ندارد. آقای روحانی در مورد "ایتلاف جنگی" توضیحی نداد، اما همکاری‌های پاکستان با عربستان در زمینه نظامی و امنیتی سابقه دیرینه دارد.

براساس آمار "مرکز مطالعات پاکستان و خلیج" ۱.۵ میلیون نفر از شهروندان پاکستانی در بخش‌های مختلف اقتصادی، نظامی، امنیتی و انتظامی در عربستان کار می کنند.

پاکستان همچنین از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۸ بیش از ۳۳ میلیارد دالر کمک مالی از ایالات متحدۀ امریکا دریافت کرده است تا از عملیات ضد دهشت افگنی ایالات متحده و ناتو در افغانستان حمایت کند.

ایجاد نیروی واکنش سریع

آقای روحانی همچنین خبر داد که دو کشور برای ایجاد "یک نیروی مشترک واکنش سریع" در مرزهای ایران و پاکستان توافق کرده اند، اما جزییات بیشتری در این مورد ارایه نکرد.

رییس جمهور ایران گفت که علاوه بر ارتقا و افزایش همکاری‌های امنیتی، تهران و اسلام آباد، نیروهای مرزی را در امتداد مرز دو کشور افزایش خواهند داد.

عمران خان مهم‌ترین دلیل سفر خود را به ایران "مسلۀ تروریزم" دانست و گفت که این موضوع باعث افزایش اختلافات شده است. آقای خان گفت "اکنون تمام طیف‌های سیاسی در پاکستان به این نتیجه رسیده‌اند که نباید اجازه دهیم که گروه‌های شبه نظامی از خاک ما، علیه کشورهای دیگر و برای انجام اقدامات تروریستی استفاده کنند".

تهران همواره از برخورد نکردن پاکستان با گروه‌های مسلح مخالف حکومت جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده‌ است و حسن روحانی نیز چندی پیش در صحبت تلیفونی با عمران خان هشدار داده بود که این موضوع "می‌تواند روابط دو کشور را تحت تاثیر قرار دهد".

پس از آنکه عمران خان قدرت را در پاکستان در دست گرفت، این نخستین سفر وی به ایران می‌باشد.

XS
SM
MD
LG