لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ بار دیگر از اعتراضات در ایران حمایت کرد


محصل اعتراض کننده در صحن دانشگاه تهران

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، برای دومین بار از اعتراضات مردمی در ایران حمایت کرد.

آقای ترمپ روز یکشنبه در صفحۀ تویتر خود بار دیگر خطاب به اعتراض کنندگان در ایران نوشته است که "مردم بالاخره هوشیار میشوند (میدانند) که چگونه پول و ثروت آنان دزدی می شود و به دهشت افگنان انتقال می باید."

آقای ترمپ در ادامۀ پیام تویتر خود نوشته است که "چنین به نظر می رسد که آنان {مردم ایران} بیش از این چنین وضعیت را تحمل نکند. ایالات متحدۀ امریکا از نزدیک تخطی های حقوق بشر {در ایران را} تحت نظارت دارد".

رئیس جمهور ترمپ روز شنبه نیز در یک پیام تویتر از اعتراضات مردمی در ایران حمایت کرد و گفت که حکومت ایران باید حقوق مردم خود را از جمله حق آزادی بیان آنان را، محترم بشمارد.

اعتراضات مردمی برای سومین روز پیهم در شهر های مختلف ایران ادامه یافت.

در همین حال، وزیرداخلۀ ایران هشدار داده اند که مظاهره کنندگان "بهای مظاهرات" را خواهند پرداخت.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر داخلۀ ایران امروز یکشنبه گفت که حکومت آن کشور مظاهره کنندگان، تمام محرکین و مهیجین پشت صحنه، سازماندهندگان آن در رسانه های اجتماعی، و کسانی را که به گفتۀ او ترویج خشونت کردند، شناسایی کرده و به موقع، برخورد های لازم با آنان صورت خواهد گرفت.

وزیر داخلۀ ایران همچنان گفت که ارتباطات مظاهره کنندگان با خارجی ها و دشمنان ایران نیز تشخیص شده است.

اظهارات وزرات داخله ایران پس از آن بیان شد که مظاهرات گسترده از سه روز به اینسو در سراسر آن کشور جریان دارد که تا در این جریان دو نفر کشته و دها نفر بازداشت شده اند.

ویدیو هایی که در رسانه های اجتماعی سرازیر شده، هزاران نفر را نشان میدهد که شب هنگام نیز به اعتراضات شان ادامه داده اند که پس از تظاهرات سال ۲۰۰۹ بزرگترین تظاهرات در آن کشور پنداشته میشود.

با آنهم قیود بر گشت و گذار و پوشش محدود خبری، تصدیق این ویدیو ها را دشوار ساخته است.

رسانه دولتی ایران تصاویری از مظاهره کنندگان را روز یکشنبه به نشر رسانید که در مردان جوان بر بانک ها و وسایط هجوم می برند و بیرق ایران را به آتش میکشند.

عبدالرحمان رحمانی فاضل وزیر داخله ایران "آنانی که ملکیت های عامه را خسارمند ساخته اند، نظم را برهم زده و قانون شکنی کرده اند باید بهای اعمال شان را بپردازند و مسوول قرار داده شوند."

مقامات ایرانی از کشته شدن دو مظاهره کنندگان در شهرک "دورود" خبر دادند که دست داشتن نیروهای امنیتی در آن را رد کرده اند.

قیود بر رسانه های اجتماعی

از جانب دیگر، حکومت ایران بر رسانه های اجتماعی نیز قیودات وضع کرده است. رسانه حکومتی ایران خبر داد که دسترسی به اپلیکشن های انستاگرام و تیلیگرام در تیلیفون های موبایل محدود شده است.

مقامات گفته اند که از اپلیکشن تیلیگرام به هدف دستکاری ویدیو های مظاهرات و نشر آن استفاده می شود. محمد جاوید آزری جهرومی، وزیر مخابرات ایران، گفته است که از تیلیگرام به ضد انقلاب و برای قیام های مسلحانه و نا آرام ساختن جامعه مورد استفاده قرار می گرفت.

او افزود که اگر افراد ضد انقلاب اسلامی از وضعیت برای ایجاد آشوب استفاده کند، شورای عالی امنیت ملی در این راستا تصمیم خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG