لینک های دسترسی

Breaking News

گشت پولیس ایران علیه تخطی از قانون حجاب دوباره آغاز شد


پولیس ایران روز یک شنبه ۱۶ جولای (۲۵ سرطان) "گشت‌ها" علیه زنانی را آغاز کرد که بدون چادر در محضر عام ظاهر می‌شوند.

این در حالی است که به تاریخ ۱۶ سپتمبر سال گذشته، مهسا امینی، بانوی کرد ۲۲ ساله که ظاهراََ به دلیل ''بدحجابی'' توقیف شده بود، در بازداشت پولیس جان باخت، رویدادی که سبب تظاهرات سراسر در ایران شد.

در حالی که پولیس گشت ارشاد در شهرهای ایران حضور ندارد، مقامات ایرانی اقدامات جدیدی را برای تنفیذ قانون حجاب روی دست گرفته اند. این اقدامات شامل نصب کمره‌ها در اماکن عامه و مسدود شدن تشبثاتی است که حجاب را رعایت نمی‌کنند.

اما رسانه‌ٔ رسمی ایران (ایرنا) گزارش داد که روش سنتی برای گرفتاری زنانی که حجاب را رعایت نمی‌کنند، دوباره به کار گرفته شده است. ایرنا از قول سعید منتظر المهدی، سخنگوی پولیس تهران، گزارش داده است که پولیس، گشت‌های پیاده و سوار بر موتر را آغاز می‌کند.

منتظر المهدی گفت: "از روز جاری با استقرار گشت‌های خودرویی و پیاده در سراسر کشور ضمن انجام ماموریت‌های متعدد پولیسی ناگزیر با آن دسته از کسانی که متاسفانه بدون توجه به تبعات و عواقب پوشش خارج از عرف همچنان بر هنجارشکنی خود اصرار دارند، ضمن انذار و تذکر در صورت عدم تمکین از دستورات پولیس برخورد قانونی و آنان را به دستگاه قضایی معرفی خواهد کرد."

تصاویری که در رسانه‌های اجتماعی نشر شده افسران پولیس زن را در حال بازداشت زنانی نشان می‌دهد که چادر به سر نداشته اند. این تصاویر به گونهٔ مستقل تایید شده نمی‌تواند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ در ایران، پوشیدن حجاب در این کشور برای زنان اجباری شد و زنانی که آن را رعایت نمی‌کنند جریمه نقدی شده یا تا دوماه به زندان محکوم می‌شوند.

روزنامهٔ اصطلاح طلب شرق در ایران امروز گزارش داد که چهار زن که حجاب را رعایت نکرده بودند، مجازات شدند.

ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیهٔ اروپا تا اکنون چندین بار به دلیل چگونگی پاسخگویی حکومت ایران به تظاهرات بر ضد حجاب اجباری، بر این کشور تعزیرات وضع کنند.

XS
SM
MD
LG