لینک های دسترسی

Breaking News

القاعده به حمایت ایران به افغانستان جنگجو می‌فرستد- امریکا


وزارت خارجۀ امریکا در گزارش سالانه‌ در مورد دهشت افگنی در جهان، ایران را "بدترین کشور حامی تروریزم" در جهان عنوان کرده است.

براساس گزارش سال ۲۰۱۸ وزارت خارجۀ امریکا در مورد تروریزم، رژیم ایران سالانه در حدود یک میلیارد دالر را صرف حمایت از گروه های تروریستی می‌کند.

در این گزارش آمده است که ایران به گونه متداوم به شبکه حمایوی القاعده پناهگاه و اجازه فعالیت در آن کشور را داده است؛ گروهی که جنگجویان و پول را به ساحات پرمنازعۀ افغانستان و سوریه می‌فرستد.

این گزارش حاکی است که گروه های یاد شده به حمایت از ایران فعالیت کرده و در پی توسعه نفوذ "بد نام" این کشور در سراسر جهان اند.

در این گزارش همچنان آمده است که تهران گروه های تروریستی جهانی مانند حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی فلسطین را حمایت مالی کرده است.

وزارت خارجۀ ایالات متحده همچنان گزارش داده است که ایران نیز در سراسر جهان، به ویژه در کشور های اروپایی مانند آلمان، بلجیم، پاریس، دنمارک و فرانسه، دست به دسایس تروریستی زده است.

پاکستان و دهشت افگنی

وزارت خارجۀ امریکا در گزارش سالانۀ خود همچنین گفته است که با وجود آنکه پاکستان از مصالحه سیاسی میان حکومت افغانستان و طالبان ابراز حمایت کرده، اما فعالیت طالبان و شبکه حقانی را در پناهگاه های امن این گروه‌ها در خاک پاکستان محدود نکرده است.

بر اساس این گزارش، حکومت پاکستان در محدود کردن فعالیت گروه های لشکر طیبه و جیش محمد نیز ناکام مانده است؛ گروه هایی که در داخل پاکستان پول جمع آوری می‌کنند، جلب و جذب می‌کنند و آموزش می‌بینند.

گروه های لشکر طیبه و جیش محمد مستقر در پاکستان، در افغانستان و هند، حملات مرگباری را راه اندازی کرده اند.

در این گزارش آمده است که بقایای رهبری گروه القاعده در افغانستان، پاکستان، سوریه و کشور های شرق میانه هنوز هم فعالیت دارد و گروه های منطقوی دهشت افگنی در سال ۲۰۱۸ نیز کشورها را تهدید کردند.

به تحریک طالبان پاکستان نیز در این گزارش اشاره شده است؛ گروهی که در داخل پاکستان دست به حملات دهشت افگنی زده است.

در این گزارش همچنان آمده است که طالبان و شبکه حقانی به گونه متداوم حملات مرگبار را در سراسر افغانستان راه اندازی کرده، افغان‌ها و نظامیان امریکایی را هدف قرار می‌دهند.

XS
SM
MD
LG