لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش ناکام ایران برای پرتاب ماهواره در مدار زمین


تلویزیون دولتی ایران گزارش داد که ماهواره‌ای امروز نهم فبروری (۲۰ دلو) از پایگاه فضایی امام خمینی پرتاب شد، اما راکت "سیمرغ" به دلیل سرعت کم، نتوانست ماهواره مخابراتی "ظفر ۱" را در مدار زمین قرار دهد.

پرتاب این ماهواره با تجلیل از سالروز انقلاب اسلامی در ایران همزمان شده بود. ایران همواره در چنین مناسبت‌ها از دست آوردهایش در بخش تکنالوژی نیروهای مسلح، برنامه فضایی و تلاش های هسته‌‌ای پرده بر می‌دارد.

ایران سال گذشته دو تلاش ناموفق برای نصب ماهواره های "پیام" و "دوستی" داشت. بر علاوه آن،‌ یک راکت دیگر در ماه اگست سال گذشته در پایگاه فضایی امام خمینی انفجار کرد.

مقامات ایرانی همچنان در ماه فبروری سال گذشته از آتش‌سوزی در پایگاه فضایی امام خمینی خبر دادند که در آن سه پژوهشگر کشته شدند.

ایالات متحده اتهام می‌بندد که پرتاب ماهواره هایی مانند این، در مغایرت با فیصله نامه شورای امنیت ملل متحد قرار دارد؛ فیصله نامه‌ای که از ایران می‌خواهد به هیچ گونه فعالیت مرتبط به میزاییل بالستیک که ظرفیت حمل تسلیحات هسته‌ای را داشته باشد، متوسل نشود.

اما ایران ضمن آنکه می‌گوید که از فیصله نامه شورای امنیت ملل متحد تخطی نکرده است، تاکید دارد که پرتاب ماهواره‌ها و آزمایش راکت‌ها، مقاصد نظامی ندارد.

در جریان یک دههٔ گذشته، ایران چندین ماهواره را به مدار زمین فرستاده و در سال ۲۰۱۳ یک میمون را نیز به فضا فرستاد.

XS
SM
MD
LG