لینک های دسترسی

Breaking News

احتمال نزدیکی روسیه با اروپا پس از خروج امریکا از توافق هسته یی ایران


خروج ایالات متحده از توافق هسته یی ایران، ممکن ایران و کشور های اروپایی را کمک کند تا به هم نزدیکتر گردند.

یوری یوشاکوف، مشاور امور خارجی رئیس جمهور روسیه با بیان این مطلب گفت که ولادمیرپوتین روز جمعه با انگلامرکل صدراعظم آلمان صحبت تیلفونی کرد و موضع هر دو رهبر در قبال برنامۀ هسته یی ایران "یکسان" است.

آقای یوشاکوف گفت که قرار است ولادمیر پوتین، در دیدار ماه آینده اش در روسیه با رهبران آلمان و فرانسه، در بارۀ خروج امریکا از توافق هسته یی بیشتر بحث کند.

روابط روسیه با کشور های غرب به ویژه پس از مداخلۀ نظامی مسکو در اوکراین و ملحق ساختن جزیرۀ کریمه به روسیه، پس از جنگ سرد به پایین ترین سطح خود رسیده است.

اظهارات آقای یوشاکوف بازتاب دهندۀ امیدواری کرملین است که ایجاد فاصله میان واشنگتن و متحدین اروپایی آن یک فرصت طلایی را برای احیای مجدد روابط مسکو با قدرت های اقتصادی اروپایی ایجاد کند.

اروپا به خاطر تصمیم خروج واشنگتن از توافق هسته یی ایران و وضع تعزیرات جدید بر تهران متاثر شده است زیرا این اقدام رئیس جمهور ترمپ مانع تعاملات تجارتی شرکت های اروپایی با ایران می شود.

مشاور امور خارجی پوتین خاطر نشان کرد که ایران خواهان حضور در توافق هسته یی است و روسیه تلاش می کند تهران را تشویق کند "هیچ گام نادرستی بر ندارد و از توافقنامه خارج نگردد."

قرار است ولادمیرپوتین روز دوشنبه با یوکیا امانو، رئیس ادارۀ بین المللی انرژی اتمی ملاقات کند و با او در بارۀ وضعیت پس از خروج امریکا از توافق هسته یی بحث نماید.

پیمان تجارتی با ایران

این مشاور امور خارجی رئیس جمهور روسیه گفت که مسکو و کشور های متحد اتحادجماهیرشوروی وقت، یک پیمان تجارت آزاد را با ایران امضا خواهند کند.

یوشاکوف، افزود که قرار است این توافق میان ایران، روسیه و سایر اعضای اتحادیۀ کشور های اقتصادی اروپا – آسیایی که شامل قزاقستان، بیلاروس، ارمنستان و قرغزستان است، هفتۀ آینده امضا شود.

باوجودیکه آقای یوشاکوف گفت که این توافق از قبل برنامه ریزی شده بود، اما به نظر می رسد در پاسخ به خروج امریکا از توافق هسته یی ایران صورت می گیرد که بسیاری متحدین واشنگتن را تکان داده است.

XS
SM
MD
LG