لینک های دسترسی

Breaking News

خامنه ای: امریکا میخواهد عربستان سعودی را علیه ایران تحریک کند


مایک پامپیئو، وزیر خارجۀ جدید ایالات متحده، به شرق میانه رفته تا در کنار طرح سایر مسایل، حمایت همدست متحدین عربی امریکا را در وضع تحریمات علیه ایران همدست سازد.

علی خامنه ای، رهبر ایران، امروز در برابر سفر آقای پامپیئو به شرق میانه عکس العمل نشان داده و واشنگتن را متهم ساخته که گویا با تحریک عربستان سعودی برای مقابله با ایران، در تلاش دامن زدن به یک بحران منطقوی است.

خامنه ای شرق میانه را خانۀ ایران خوانده، و از امریکا خواست که دست از شرق میانه بردارد، ورنه هرقدرتی که ایران را به آزمون بکشاند، شکست خواهد خورد.

پامپیئو در جریان سفرش به ممالک شرق میانه، به متحدین امریکا گفت که ایالات متحده از بابت تلاش های ایران برای سلطه جویی در شرق میانه و نیز جاه طلبی های اتومی آن، عمیقاً نگران است.

اسرائیل از همان آغاز مذاکرات، مخالف سرسخت توافقنامۀ هستوی ایران بوده است. بنیامین نتنیاهو، صدراعظم اسرائیل، در جریان یک دیدار با پامپیئو، تصمیم ترمپ را ستود. و گفت که اگر جلو ایران گرفته نشود، ایران کشور های منطقه را یکی پی دیگری خواهد بلعید.

در همین حال، دیپلومات ارشد ایالات متحده، ایران را به بی ثبات ساختن "تمام منطقه" و حمایت از تندروان و گروه های دهشت افگن مثل حماس و شورشیان حوثی یمن، متهم ساخت.

مایک پامپیئو، وزیر خارجۀ ایالات متحده، به متحدین امریکا در شرق میانه و اروپا گفته است که کشورش از توافقنامۀ هستوی ایران خارج خواهد شد، مگر این که توافقنامۀ یاد شده اصلاح یا ترمیم گردد. طوری معلوم میشود که ایران تا حال پابند توافقنامۀ هستوی بوده و میگوید که هیچ اصلاحی در آن را نخواهد پذیرفت. وزرای خارجۀ ایران و روسیه، به روز شنبه روی این وضعیت صحبت کردند.

امریکا در تلاش است تا در اقدام علیه ایران، کشور های عرب در منطقه را همدست ساخته و اختلافات شان را از میان بردارد. از همین رو، پامپیئو، با یک پیام بسیار ساده و واضح وارد ریاض شد تا به مقامات عربستان سعودی بگوید که دیگر منازعه با قطر را کنار بگذارند. او این نکته را هم به وزیر خارجه، هم به ولیعهد، و هم به خود شاه عربستان سعودی گوشزد کرد.

اگر رئیس جمهور ترمپ تا ۱۲ ماه می توافقنامۀ هستوی ایران را دوباره مورد تصدیق قرار ندهد، ایالات متحده میتواند تحریمات را دوباره علیه ایران وضع کند.

سفر پامپئو به شرق میانه
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

XS
SM
MD
LG