لینک های دسترسی

Breaking News

کشورهای خلیج دخالت ایران را در امور عربستان تقبیح کرد


iran saudi

وزرای خارجۀ کشورهای عضو شورای همکاری های خلیج،آنچه را که دخالت ایران در امور داخلی عربستان و منطقه میخوانند، محکوم نمودند.

شورای همکاری های خلیج یا جی سی سی که شامل کشور های عربستان سعودی، بحرین، قطر، عمان، کویت و امارات متحده عرب است ، آنچه را تقبیح کردند که دخالت ایران در امور داخلی عربستان سعودی و منطقه میخوانند.

عادل الجبیر وزیرامور خارجه عربستان سعودی گفت : کشورش ، روابط خود با ایران را درهمین هفته گذشته قطع کرده و اقدامات بیشتررا درزمینه در نظر خواهد گرفت و علاوه نمود که تمام حرکات منفی که در منطقه و در کشورش انجام میشود از سوی ایران صورت می گیرد.

وزرای خارجه شورای همکاری خلیج، حمایت خود را از عربستان سعودی دراختلاف دیپلوماتیک آن با ایران ابراز داشتند و وزیرامورخارجه عربستان سعودی گفت که به دنبال آن که شورای همکاری کشورهای خلیج ایران را نکوهش کرد، ریاض اکنون در صدد اقدامات بیشتری علیه ایران میباشد.

تنش ها میان دوکشورعربستان سعودی و ایران اخیراً در پی اعدام شیخ نمر باقر النمر ، یک روحانی شیعه مذهب از سوی عربستان سعودی ، افزایش یافت. پس از آنکه ریاض ، اعلام کرد که اعدام او با ۴۶ تن دیگرهمراه بود، اعتراض کنندگان خشمگین ایران دست به تخریب سفارت عربستان سعودی در تهران و قنسولگری این کشور در شهر مشهد زدند.

عبداللطیف الزیانی ، رئیس شورای همکاری خلیج طی یک کنفرانس مطبوعاتی ابراز داشت ،ضمن این که وزرای کشورهای عضو همکاری های خلیج پیامدهای حمله به سفارت عربستان در تهران و قنسولگری عربستان در شهر مشهد را مورد بحث قرار داده و آن حرکت ایران را به شدت محکوم کرده اند، گفته اند که ایران مسئولیت این اقدامات تروریستی را حمل میکند.

ایران کشور شاهی عربستان را به خاطر بحران روابط دیپلوماتیک سرزنش میکند و محمد جواد ظریف ، وزیر خارجه ایران در نامۀ عنوانی بن کی مون سرمنشی سازمان ملل متحد که توسط خبرگزاری های ایران منتشر شده ، در مورد تحریکات عربستان سعودی به سمت تهران شکایت کرده است.

XS
SM
MD
LG