لینک های دسترسی

Breaking News

ایران: هیچ‌ پیش‌شرط امریکا را برای احیای توافقنامهٔ هسته‌ای نمی‌پذیریم 


وزارت خارجۀ ایران گفته است که برای احیای توافقنامهٔ هسته‌ای سال ۲۰۱۵،‌ هیچ گونه پیش‌شرط ایالات متحده، به شمول رهایی زندانیان امریکایی را نمی‌پذیرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجهٔ ایران امروز ۲۴ جنوری (چهارم دلو) گفت گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ پیش شرطی را از روز اول نپذیرفته و طرح این موضوعات اگر برای مسایل داخلی و رسانه‌ای باشد از آن عبور می‌کند ولی معتقد است مذاکرات به اندازه کافی پیچیده است و نباید با اظهارات پیچیده آن را پیچیده کرد."

مذاکره کنندهٔ ارشد ایالات متحده دیروز به خبرگزاری رویترز گفت که اگر ایران چهار شهروند امریکا را که در اسارت دارد رها نکند، به نظر نمی‌رسد واشنگتن با ایران روی احیای توافقنامهٔ هسته‌ای موافقت کند.

ایرنا، خبررسانی رسمی ایران صبح امروز گفت که تعیین چنین شرایط مذاکرات غیرمستقیم میان تهران و واشنگتن را کند خواهد کرد.

ایران در حال حاضر با قدرت‌های جهان به هدف احیای توافقنامهٔ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ در ویانا درگیر مذاکره است؛ توافقنامه‌ای که دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ از آن بیرون شد و تعزیرات شدید اقتصادی را بر ایران وضع کرد.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، از احیای توافق هسته‌ای ایران حمایت کرده است. اما واشنگتن در هشت دور مذاکرات که برای احیای این توافق برگزار شده است، به صورت غیر مستقیم شرکت کرده است.

جیک سولیوان، مشاور امنیت ایالات متحده گفته است که امریکا مصمم است مانع دسترسی ایران به تسلیحات هسته‌ای شود.

آقای سولیوان در یک مصاحبه با شبکهٔ تلویزیونی CBS گفت: "نخست، سیاست ما کاملاً روشن است. ما مصمم استیم که از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کنیم. دوم، باور داریم که دپلوماسی بهترین راه برای انجام این کار است."

بر اساس توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی ، تعزیرات اقتصادی که بر ایران وضع شده بود، تا حدی لغو شد و در عوض، تهران فعالیت برنامهٔ هسته‌ای خود را محدود کرد. اما پس از وضع دوبارهٔ تعزیرات،‌ ایران نیز غنی سازی یورانیم را فراتر از محدودهٔ این توافقنامه افزایش داد.

XS
SM
MD
LG