لینک های دسترسی

Breaking News

ایران: حضور ما در منطقه اجتناب ناپذیر است


ولایتی ایران را قلب تحولات جهان خواند.

ایران می گوید که رهبری آن کشور قصد ندارد تا جلو گسترش نفوذ ایران را در شرق میانه بگیرد.

علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین المللی روز پنجشنبه گفت که حضور ایران در منطقه یک امر "اجتناب ناپذیر" است.

این مقام ارشد ایرانی همچنین افزود برای اینکه کشورش "تعیین کننده ترین عنصر منطقه" باقی بماند، تهران با وجود مخالفت و فشار های امریکا به حضور خود در منطقه ادامه خواهد داد.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، ایران را یک تهدید روز افزون برای ثبات در شرق میانه تلقی می کند و گفته است که واشنگتن با همکاری اسراییل و متحدین عربی خود در خلیج فارس جلو گسترش نفوذ ایران را در منطقه خواهد گرفت.

ایران در حال حاضر از حکومت بشارالاسد در سوریه، جنگجویان شیعه در عراق، شورشیان حوثی در یمن و گروه حزب الله در لبنان حمایت می کند.

اما مشاور امور بین المللی آیت الله علی خامنه یی گفت که حضور ایران در سوریه، عراق، فلسطین و لبنان با "هماهنگی" دولت های آن کشور بوده و تهران از حمایت آنچه او کشور های مظلوم خواند، دست نخواهد کشید.

علی اکبر ولایتی اضافه کرد: " ایران قلب تحولات جهان است... امریکا می خواهد شرق میانه را از بین ببرد... ایران مخالف این کار (امریکا) است."

ولایتی همچنین از ایرانیان که حدود یک ماه پیش علیه نظام ایران و سیاست های آن کشور در شرق میانه مظاهره کردند و شعار های "نه غزه و لبنان" را سر دادند، انتقاد کرد و گفت آنانیکه این شعار ها را سر دادند درک درست از امور جهانی ندارند.

رئیس جمهور ترمپ و بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل از این مظاهره ها که در چند سال اخیر در ایران بی سابقه بود، استقبال کردند.

مقام های ایرانی می گویند در این مظاهره ها که دامنه آن به حدود 80 شهر و شهرک ایران گسترش یافت، 25 نفر کشته شد و بیش از سه هزار ایرانی دیگر به خاطر اشتراک در آن بازداشت شد.

وزارت داخله ایران هفته گذشته گفت که بسیاری بازداشت شدگان سپس رها شدند اما حدود 300 تن از مظاهره کنندگان هنوز هم در حبس به سر می برند.

XS
SM
MD
LG