لینک های دسترسی

Breaking News

ایران به شورشیان حوثی سلاح پیشرفته ارسال می کند


آرشیف: ایران از شورشیان حوثی در یمن حمایت می کند و ائتلاف به رهبری از عربستان سعودی از رئیس جمهور تبعیدی آن کشور حمایت می کند

ارسال سلاح های پیشرفته ایران به شورشیان حوثی که در برابر حکومت شناخته شده یمن می جنگد، ممکن توازن قدرت را به نفع شورشیان حوثی تغییر بدهد.

در جنگ داخلی یمن، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، از عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور تبعیدی یمن، حمایت می کند و ایران از شورشیان حوثی.

به باور شماری از تحلیلگران، جنگ در یمن، بخشی از جنگ نیابتی میان عربستان سعودی و ایران در سوریه است.

منابع آگاه که نخواستند نام های شان ذکر گردد، به خبر گزاری رویترز گفته اند که در ماه های اخیر، ایران نقش برازنده تر در منازعۀ یمن روی دست گرفته و تسلیحات پیشرفته و مدرن را به شورشیان حوثی فراهم کرده است.

در همین حال، یک مقام ارشد ایران گفته است که جنرال قاسم سلیمانی، فرمانده قوای قدس که مربوط بخش خارجی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران می گردد، ماه گذشته با مقامات گفتگو داشت تا به شورشیان حوثی "قدرت" داده شود.

این مقام ایران گفته است که در جریان این جلسه توافق صورت گرفت تا مقدار کمک ها به شمول آموزش، فراهم آوری تسلیحات و منابع بیشتر مالی در اختیار شورشیان حوثی قرار داده شود.

به گفتۀ این مقام که نخواست نامش ذکر گردد "اصل جنگ نیابتی در یمن جریان دارد و برنده شدن جنگ در یمن توازن قوا را در شرق میانه تعریف خواهد کرد."

عربستان سعودی ادعا می کند که ایران به شورشیان حوثی کمک مالی و نظامی می کند، اما تهران این ادعا را رد می کند.

ولی جنرال احمد اسیری، سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ بر ضد شورشیان حوثی، به خبرگزاری رویترز گفته است که آنان معلومات دقیق به دست دارند که ایران از طریق راه های مختلف سلاح را به شورشیان حوثی قاچاق می کند.

اقدامات ایران در یمن، نشاندهندۀ نفوذ در حال رشد افراطگرایان در تهران می باشد که خواهان قبضۀ قدرت در آن کشور و در عین حال، خواهان پالیسی های تند تر در برابر دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده می باشند.

اما یکی از رهبران حوثی گفته است که اتهامات ائتلاف به رهبری عربستان سعودی فقط به خاطر وارد می شود تا ناکامی سعودی را در جنگ یمن تحت پوشش قرار بدهد، جنگ که در نتیجۀ آن حد اقل ۱۰ هزار نفر به شمول کودکان و زنان کشته شده اند.

به گفتۀ این رهبر حوثی ها "سعودی ها نمی خواهند تا شکست خود را تایید کنند. بنا بر این، آنان در صدد توجیهات دروغین استند."

اقدامات ایران در یمن، موجب نگرانی کشور های شرق میانه شده است و اکثر کشور های که در ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ بر ضد حوثی دخیل اند، از ایران خواسته اند تا ارسال سلاح را به یمن و منطقه در کل، متوقف کند.

عربستان سعودی در ماه مارچ ۲۰۱۵ میلادی وارد جنگ بر ضد شورشان حوثی در یمن شد تا از عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن که در حال حاضر در عربستان سعودی در تبعید به سر می برد، حمایت کند.

در حال حاضر، قوای حکومتی یمن بیشتر مناطق را در جنوب و شرق آن کشور درکنترول خود دارند، در حالیکه شورشیان حوثی مناطق مرکزی و صنعا، پایتخت یمن، را در تصرف خود دارند.

XS
SM
MD
LG