لینک های دسترسی

Breaking News

اعزام افغان های شیعه به جنگ سوریه توسط ایران


ایران هزاران پناهجوی شیعه افغان را که بدون سند در ایران به سر می بردند، به سوریه اعزام کرده است تا آنان در کنار تندروان گروه حزب الله لبنان، سپاه پاسداران ایران و حکومت بشارالاسد، رئیس جمهور سوریه، بجنگند.

منابع در ایران و افغانستان به صدای امریکا گفته اند هزاران شهروند افغان در لوای فاطمیون که یکی از بزرگترین گروه جنگجویان خارجی بشارالاسد است، جنگ می کنند.

رسانه های غربی تخمین می کنند که حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار شهروند افغانستان در سوریه در کنار نیروهای بشارالاسد می جنگند.

دیدبان حقوق بشر روز جمعه گزارش داد که شماری از شهروندان افغانستان، بر خلاف ارادۀ خود شان به سوریه اعزام می شوند، اما ایران گفته است که شهروندان افغان به صورت دواطلبانه برای جنگ حاضر شده اند.

بر اساس گزارش ها، سپاه پاسداران ایران که در کنار رژیم بشارلاسد می جنگد، شهروندان افغان را نیز استخدام می کند و برای آنان وعده اعطای شهروندی ایران و بهبود زندگی برای خانواده های شان را می دهد.

پیتر بوکارت، رئیس دیدبان حقوق بشر گفته است که ایران نه تنها پیشنهاد بسته های تشویقی را به این این افغان ها می دهد، بلکه بر اساس یافته های آنان، شهروندان افغان تهدید به اخراج از ایران می شوند، مگر اینکه آنان در جنگ سوریه سهم بگیرند.

فلیب اسمیت، محقق در پوهنتون مریلند امریکا، میگوید که جنگجویان افغان ماهانه بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ دالر به دست میاورند و به گفته وی شماری از شهرواند افغان که در ایران زندانی استند، از زندان آزاد شده و به جنگ فرستاده می شوند.

وی گفت که از سوی دیگر، اسنادی وجود دارد که پناهندگان شیعه افغان اگر به جنگ نروند، آنان در ایران تهدید به زندان میشوند.

بین ۱۰ تا ۱۲ هزار پناهجوی افغان در سوریه می جنگند.
بین ۱۰ تا ۱۲ هزار پناهجوی افغان در سوریه می جنگند.

پناهجویان افغان و دفاع از مکان مقدس در سوریه

حدود سه میلیون افغان در ایران زندگی می کنند که بیشتر شان به دلیل جنگ و منازعه از کشور شان فرار کرده و به ایران پناه برده اند. بسیاری از افغان های مهاجر در ایران از حقوق اولیه و داشتن سند اقامت در آنجا محروم اند و فقط ۹۵۰ هزار افغان های مقیم ایران، به عنوان پناهنده شناخته شده اند.

افغان های مقیم ایران به صورت عمده از شهر های قم و مشهد که تجمع زیاد افغان ها در آنجا است، به سوریه فرستاده می شودند .

منابع ایرانی به صدای امریکا گفته اند که افغان ها در خط مقدم جنگ در سوریه به عنوان دفاع از زیارتگاه زینب، که مکان مقدس مسلمانان شیعه است، فرستاده شده اند.

فرماندهان شورشی سوری می گویند که جنگجویان افغان در سراسر کشور در جنگ حضور دارند.

اسلام علوش، سخنگوی اردوی اسلام، که گروه اصلی مخالف در شرق دمشق است، به صدای امریکا گفت که حضور جنگجویان افغان نسبت به هر وقت دیگر، بیشتر است و بیشتر آنان در ر شهر حلب مستقر اند. پوسته آنها در اطراف دمشق است.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی های قدس ایران، از گروه های افغان که از سوی ایران به سوریه فرستاده شده ، دیدن کرده و به گزارش رسانه های ایران، وی با برخی از آنها عکس برداری هم کرده است.

آقای اسمیت گفت که واحد های افغان ها در اردوگاه های لبنان از سوی حزب الله آموزش داده می شوند و در کنار گروه های شورشی لبنان در سوریه میجنگند. منابع ایرانی به صدای امریکا گفت که به اساس گزارش ها بسیاری از آنان از ۱۰ الی الی یک ماه در مشهد و حومه جنوب تهران قبل از فرستادن به سوریه آموزش داده می شوند

حضور بی سابقۀ جنگجویان افغان و تلفات آنان

گزارش ها نشان میدهد که تلفات افغان ها در سوریه که به عنوان مبارزان تحت حمایت ایران و نیروهای عمده زمینی برای رژیم اسد اند، در حال افزایش است.

علی الفونی، عضو ارشد موسسه دفاع از دموکراسی، به صدای امریکا گفت که از ماه سپتامبر سال ۲۰۱۲ تا اکنون بیش از ۲۰۰ جنگجوی افغان در سوریه کشته شده اند.

مجتبی جلالی عکاس ایرانی– افغان الااصل که تشییع جنازه تمام جنگجویان افغان را تحت پوشش قرار می دهد، به صدای امریکا گفت که آنها برای چند صد دالری برای امرار زندگی اغوا می شوند.

خانواده های افغان های که در سوریه می جنگند، در این از مزایای برخوردار اند.

یک ایرانی که برادرش را در جنگ سوریه از دست داده است و نخواست نامش افشا شود به صدای امریکا گفت، این یک راه بسیار خوبی برای برخی افغان های است که برای یک زندگی جدید گام برداشتند، اگر آنها زنده برگردند.

بنیاد شهدا و جان باخته گان ایران برای خانواده های افغان های قربانی در جنگ سوریه کمک های مالی و معنوی و خدمات صحی را ارایه میکند . اما دیدبان حقوق بشر در گزارش روز جمعه اش گفت که جبران خساره قربانیان دلخواه است.

دولت افغانستان می گوید که در مورد گزارش فرستادن افغان های مقیم ایران در جنگ سوریه تحقیق می کند.

فقر و بیکاری عامل پناهجویی افغان ها

قیوم سجادی، یک عضو شورای ملی افغانستان که شیعه است، می گوید ، شرایط دشوار اقتصادی و اجتماعی پناهندگان افغان در ایران را مجبور ساخته است تا در جنگ های منطقه یی شرکت کنند.

جمال الدین سیار، ریس شورای ولایتی ولایت کنر به رادیو آزادی گفت که این جوانان از ایران به سوریه، جایی که آنها کشته و یا توسط گروه های مخالف دستگیر می شوند، فرستاده می شود.

سازمان دیده بان حقوق بشر گفته است که ایران باید استفاده از افغانها برای فرستادن در جنگ سوریه را متوقف کند.

بوکارت از سازمان دیدبان حقوق بشر در بیانیه یی گفته است که ایران باید از پناهجویان افغان حراست کند، نه اینکه آنان را به صورت اجباری برای طرفداری از حکومت بشارالاسد به سوریه اعزام کند.

XS
SM
MD
LG