لینک های دسترسی

Breaking News

ایران باید به ادارۀ انرژی اتمی ملل متحد پاسخگو باشد - امریکا


ایالات متحده می‌گوید که به ایران فرصت داده شده است تا در مورد یورانیمی که در محلات اعلام نشده قدیمی دریافت شده به ناظران هسته‌ای ملل متحد معلومات ارایه کند.

در بیانیه‌ای که ایالات متحده روز پنجشنبه چهارم فبروری (۱۴ حوت) به بورد ناظران هسته‌ای ملل متحده فرستاده، آمده است: "در حال حاضر رییس [ادارۀ بین‌المللی انرژی اتمی]فرصت دیگری به ایران داده است تا پیش از جلسه بعدی این اداره، همکاری‌های لازم خود را اعلام کند."

این بیانیه اندکی پس از آن نشر شد که دپلومات‌های بریتانیا، آلمان و فرانسه تحت حمایت ایالات متحده، از مسودۀ طرحی که برای انتقاد از ایران تهیه شده بود، انصراف کردند. دپلومات‌ها گفته اند که در این طرح از ایران برای کاهش همکاری با بازرسان ادارۀ بین‌المللی انرژی اتمی انتقاد شده بود و به منظور جلوگیری از تشدید تنش ها و ایجاد فضای دپلوماتیک برنامه ریزی شده بود.

در بیانیۀ حکومت امریکا همچنین آمده است: " مانند سایر اعضای هیات مدیره، ایالات متحده نظر خود را در مورد مراحل بعدی با توجه به این نکته تنظیم خواهد کرد که آیا ایران از این فرصت استفاده می‌كند تا بتواند نگرانی های ادارۀ هسته‌ای سازمان ملل متحد را به گونۀ نهایی و با اعتبار برطرف كند."

پس از رویکار آمدن حکومت به رهبری جو بایدن در ایالات متحده، واشنگتن و تهران، هر دو به احیای دو بارۀ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافۀ آلمان تمایل نشان داده اند.

دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده که توافق هسته‌ای ایران را "بدترین معاملۀ تاریخ" خوانده بود، در سال ۲۰۱۸ به گونۀ یک جانبه خروج امریکا را از این توافق اعلام کرد و سپس تمام تحریم‌هایی را که در پی این توافق لغو شده بود، دوباره بر ایران اعمال کرد.

جو بایدن، رییس جمهور کنونی ایالات متحده گفته است که اگر تهران به پابندی به تعهدات خود و اجرای دقیق توافقنامۀ هسته‌ای بازگردد، امریکا نیز به عنوان نقطه‌‌ای برای شروع مذاکرات بعدی، برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به آن ملحق می‌شود

تهران و واشنگتن، هر دو، خواستار احیای توافقنامۀ هسته‌ای اند، اما در مورد اینکه کدام طرف باید گام نخست را بر دارد، اختلاف نظر دارند. ایران می گوید که ایالات متحده ابتدا باید تحریم هایی را که از سوی دونالد ترمپ وضع شده بود، لغو کند. اما واشنگتن پافشاری دارد که ایران باید نخست آنچه را پس از وضع تحریم‌ها نقض کرده است، دو باره بر گرداند.

ایران در ماه های اخیر به نقض توافقنامۀ هسته‌ای سرعت بخشیده است و بر اساس آخرین گزارش ادارۀ بین المللی انرژی اتمی، ایران ۲۱۰۵ کیلوگرام یورانیم را در ذخایر خود دارد. کارشناسان معمولاً می گویند ۱۰۵۰ کیلوگرام یورانیم کم غنی شده می‌تواند مجدداً در حدود ۹۰ در صد غنی سازی شده و برای ساختن سلاح‌های هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG