لینک های دسترسی

Breaking News

نتنیاهو: توافق اتمی با ایران برای اسرائیل خطرناک است


وزیر اطلاعات اسرائیل بر این باور است که توافق مد نظر آقای اوباما، ایران را در آستانه تبدیل شدن به یک قدرت هستوی قرار میدهد.

بنیامن نتنیاهو صدراعظم اسرائیل می گوید که از جزئیات توافق که در چارچوب گفتگوهای اتمی بین جامعه جهانی و ایران در حال شکل گرفتن است، مطلع میباشد و بنا براین مطلبی برای پنهان کاری وجود ندارد.

بنیامین نتانیاهو، روز پنجشنبه در یک سخنرانی در جمع کارمندان وزارت امنیت داخلی اسرائیل گفت "همانگونه که تهران از جزئیات این توافق که در حال شکل گیری است، اطلاع دارد، می خواهم به شما بگویم که اسرائیل هم از این جزئیات با خبر است."

او افزود "به نظر من این توافق که در حال شکل گیری است، برای دولت اسرائیل خطرناک است. اگر کسی با نظر من مخالف است، چرا آنرا پنهان می کنند؟"

آقای نتنیاهو، یک روز بعد از آن واکنش نشان داد که سخنگوی قصر سفید امریکا اسرائیل را متهم کرد که با فاش کردن بخشهایی خارج از متن و گزینشی از گفتگوهای هستوی امریکا با ایران، موضع واشنگتن را تحریف کرده است.

جاش ارنست، در نشست خبری روزانه خود در قصر سفید گفت، برخی از حرفهایی که اسرائیلیها در مورد موضع امریکا در مذاکرات گفته اند، دقیق نبوده است و افزود "ما همیشه به صراحت اعلام کرده ایم که ایالات متحده در نظر ندارند این مذاکرات را به صورت علنی انجام دهد. و بوِیژه آنکه ما مرتب شاهد انتخاب گزینشی برخی از جزئیات این مذاکرات و انتشار خارج از موضوع این جزئیات برای تحریف مواضع ایالات متحده در گفتگوها بوده ایم."

آقای نتنیاهو که به دعوت جان بینر، رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان کانگرس بدون هماهنگی کاخ سفید به امریکا دعوت شده قرار است روز سوم ماه مارچ، در کانگرس امریکا با محوریت انتقاد از روند مذاکرات اتمی ایران سخنرانی کند.

در این حال به نوشته روزنامه های امریکایی بیش از ۲۰ نماینده مجلس نمایندگان امریکا از حزب دموکرات با امضای نامه ای خطاب به آقای بینر، خواستار به تعویق انداختن سخنرانی آقای نتنیاهو به بعد از انتخابات سراسری در اسرائیل که هفدهم مارچ برگزار میشود، و پس از اتمام مذاکرات اتمی در ٣٠ ماه جون هستند.

همچنین روزنامه واشنگتن پست در مصاحبه ای با آقای یوال اشتاينيتز، وزير اطلاعات اسرائيل نوشته که اختلافات "شخصی" بین آقای نتنیاهو و رئیس جمهور باراک اوباما امری مرتبط به مساله سخنرانی رهبر اسرائیل در امریکا نیست و ریشه دو ساله داشته و به زمان شروع مذاکرات اتمی بین ایران و جامعه جهانی بر می گردد.

آقای اشتاینیتز، بر این باور است که توافق مد نظر آقای اوباما، ایران را در آستانه تبدیل شدن به یک قدرت هستوی قرار میدهد.

این مقام اسرائیلی گفت "از همان ابتدا، ما به صراحت اعلام کردیم که ملاحظاتی در مورد هدف مذاکرات داریم. تصور میکردیم که هدف باید این باشد که از تهدید هستوی ایرانیها رهایی یابیم، نه اینکه به بازرسی و راستی آزمایی آن بسنده کنیم."

اشتاینیتز با بیان اینکه واشنگتن تلاش میکند طول دوره اجرایی توافق کم از کم بین ۱۰ تا پانزده سال باشد. او می افزاید: "این طرز فکر آمریکا خطرناک است، زیرا طی این مدت ایران ممکن به کشوری متفاوت تبدیل شود ... ایران مانند یک ابرقدرت سنتی فکر می کند."

او گفت که اسرائیل تصور می کرد که در چارچوب توافق نهایی تعداد دستگاههای فعال غنی سازی یا سانتریفیوژ "چند صد خواهد بود، اما حالا امریکا درباره هزارن صحبت می کند."

XS
SM
MD
LG